1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Faberge Yumurtaları Esinlenerek İnanılmaz 3D Fraktallar

Faberge Yumurtaları Esinlenerek İnanılmaz 3D Fraktallar
0

Fraktallar, farklı ölçeklerde benzer desenleri tekrarlayan, düz ekranlarda kâğıt üzerinde sanat için popüler bir seçimdir – ama sanatçı Tom Beddard bunu üçüncü boyutun içine almıştır.
frag1
“Benim basit bir matematiksel ya da algoritmik süreçlerin sonucu olan detay ve karmaşıklık estetiğe hayranlığım var,” Beddard diyor. “Benim için yaratıcı süreç çıktıyı keşfetmek için kendi yazılım ve interaktif bir şekilde için senaryoları yazıyor.” burada 3D fraktaller iteratif formüller tarafından oluşturuluyor, bir yenilemenin çıkışı diğerinin girişini oluşturuyor. Formüller etkili bir şekilde katlanıyor, dönüyor veya alanda çevriliyor. Bunlar gerçekten fraktal öyle ki seyahat ettiğiniz bölgeye yaklaştıkça daha çok detay ortaya çıkıyor. Ancak, şunu not ediyor”3 boyutlu fraktallar 2 boyutlu fraktallara göre daha pahalı hesaplanıyor. Sahnede yüzlerce adım olabilir ve her adımda fraktal denklemi hesaplamak zorundasın hâlbuki 2 boyutlu fraktallarda bunu bir kere yapman yeterli.
“Parametrelerinin birleşimi olağanüstü ayrıntı ve mükemmel geometrik güzellik bazen doğal, organik ve diğer zamanlarda yapısal ‘rezonanslarını’ oluşturmak için bir araya gelmeleri en etkileyici yönü” diyor Beddard. “Ama sonra kaotik bir sistem gibi küçük karışıklıkla tamamen yok olabilir.”
frag2

Surface detail from subBlue on Vimeo.

Subblue ismi altında çalışan Beddard insanları donör kayıt listelerine kaydolmaları için teşvik etmek için kendi web sitesinde kullanıyor. Kız kardeşine son zamanlarda lösemi tanısı konuldu ve kemik iliği nakli beklemektedir.
frag3

frag4

frag5

frag6
Stephen Luntz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir