1. Anasayfa
  2. İlginç

Dünya Sağlık Örgütü’nden onay alan ilk aşı

Dünya Sağlık Örgütü’nden onay alan ilk aşı
0

Aralık ayında hayatımıza girişinin birinci yılını tamamlayan koronavirüs salgını için aşı beklenişi sürüyor. Aşılar noktasında pek çok ülke farklı çalışmalar sürdürüyor. Şu anda gözler Almanya’da ve Çin’de geliştirilen aşılarda. Çin aşısı olarak da isimlendirilen aşı geçtiğimiz günlerde 3 milyon dozluk birinci parti ile Türkiye’ye ulaşmıştı. Bir başka aşı ise Pfizer/BioNTech aşısı oluyor. Koronavirüs aşısı için DSÖ onayı verdi.

Koronavirüs aşısı için DSÖ’den birinci onay

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci çiftinin yönettiği BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer’in ürettiği koronavirüs aşısı için acil kullanım onayı verdiğini duyurdu. Bildiğiniz üzere dikkat çeken ve İngiltere’nin de birinci onayladığı aşı olan Pfizer/BioNTech aşısı DSÖ tarafından da onaylanan birinci aşı oluyor.

Aşının İngiltere tarafından onaylanmasının akabinde ABD ve Kanada tarafından da onay gelmişti. Aşının Avrupa İlaç Ajansı ve Avrupa Birliği Komitesi tarafından 21 Aralık’ta onaylandığı duyurulmuştu.

dunya saglik orgutunden onay alan ilk asi 0 INnplYDd

Avrupa Birliği ülkelerinde geçen hafta, salgına karşı birinci aşılar yapılmaya başlandı. Birinci aşılar yaşlılar ve sıhhat çalışanları da dahil olmak üzere nüfusun en savunmasız bölümleri ve siyasetçilere da uygulandı. Birleşmiş Milletler sıhhat kurumu ise aşıların sadece varlıklı ülkelere gitmesinin önüne geçmek ve daha fakir ülkelere de aşının ulaşması için COVAX isimli global bir gayretin içine girmiş durumda.

Dünya Sıhhat Örgütü takviyeli COVAX ittifakının yaklaşık iki milyar doz için mutabakatı bulunuyor ve birinci teslimatları 2021’in başlarında yapılacağı biliniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir