1. Anasayfa
  2. İlginç

Kuş Sesleri, İnsanların Kendini Uygun Hissetmesini Sağlıyor

Kuş Sesleri, İnsanların Kendini Uygun Hissetmesini Sağlıyor
0

Tabiatta çıktığımız küçük bir gezinti bile kendimizi daha âlâ hissetmemize imkan sağlıyor. Son yapılan araştırmalara nazaran bizi güzel hissettiren şey yalnızca yürüyüş yapmak değil, birebir vakitte yürüyüş sırasında duyduğumuz kimi kuş sesleri.

ABD’deki bir üniversitede biyoloji üzerine yüksek lisans tahsili gören Danielle Feraro, tabiatta geçirilen vaktin insanların refahına nasıl olumlu katkı sağladığı üzerine bir araştırma yürüttü. Yapılan araştırmanın sonucuna nazaran beşerler, kuş sesleri duyduğu vakit kendilerini daha düzgün hissediyor.

Araştırmaya nazaran kuş sesleri, insanları memnun ediyor

e25e082404369422011c686a84b701fad27de1c4

Danielle Ferraro, tabiatta bulunan birçok niteliğin insan refahına katkıda bulunduğunu, lakin araştırmalarında yalnızca duyusal niteliklere ağırlaştığını belirtiyor. Ferraro ve grubu, araştırmalarının birinci basamağında kuş seslerinden oluşan bir ses kaydını, bir parktaki hoparlörler üzerinden verdi.

Parkın bir kısmında, hudutlu sayıda kuştan oluşan bir ses kaydı verilirdi. Öteki kısımda verilen ses kaydında çok daha fazla çeşitten kuşlara ilişkin sesler bulunuyordu. Parkın geri kalan kısmında ise hoparlörler büsbütün kapatıldı.

Araştırma sonunda yapılan ankette, kuş sesi duyarak yürüyüş yapanlar, rastgele bir ses duymadan yürüyüşüne devam eden insanlara nazaran kendilerini çok daha âlâ hissettiklerini lisana getirdi. Fazla kuş cinsinden oluşan ses kaydına maruz kalan beşerler ise hem kendilerini çok daha güzel hissettiklerini hem de parkta birden fazla kuş çeşidinin olmasından son derece şad olduklarını belirtti.

Böylece yalnızca belli bir çeşidin değil, birden fazla kuş tipinin insan sıhhatine olumlu katkıda bulunduğu kanıtlanmış oldu. Lakin araştırmanın küçük bir örneklem kümesinde gerçekleştirilmesi nedeniyle husus üzerinde daha fazla inceleme yapılması gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir