1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Sadece Sizin Duyabileceğiniz Ses Teknolojisine Hazır mısınız?

Sadece Sizin Duyabileceğiniz Ses Teknolojisine Hazır mısınız?
0

Evet yanlış duymadınız! Gelişen teknoloji ile kişiye özel ses veren hoparlörler, televizyonlar yakında hayatımıza girebilir! Peki nasıl oluyor da çalınan bir sesi sadece bir kişi duyabiliyor? Tabii ki Hipersonik Ses teknolojisi ile! Üstelik bu teknolojinin geçmişi hiç de yeni sayılmaz.

1960’lu yılların başında ortaya atılan düşük frekanslarda yayınlanan ses demetlerinin belirli bir noktaya gönderilme fikri yaklaşık 50 yıl sonra Woody Norris isimli eski bir askerin projesi ile tekrar gündeme gelmişti. HyperSound ismini verdiği projesi ile 2005 yılında MIT’den ödül kazanan Woody sayesinde bu teknoloji bir adım ileri taşınmış oldu. Ayrıca Amerikan Teknoloji Birliği ( ATC ) kurucusu olan Norris, ilk defa bu teknoloji üzerinde çalıştığını 1996 yılında duyurmuştu.

hipersonik-ses-nedir

İşte 2005 yılındaki bu ödülden sonra birkaç firma bu işin peşini bırakmadı. Turtle Beach, Audio Beam, SoundLazer gibi projelerde kullanılan teknoloji bizlere birçok şey vadediyor. Hipersonik Ses teknolojisi ile aynı odada bulunan her bir kişi farklı müzikler dinleyebiliyor. Kulaklık firmalarını darmaduman edebilecek potansiyele sahip teknoloji tıpkı lazer ışıklar gibi çalışıyor. Lazer ışıklardaki ışığın yerinde ses dalgalarının olduğunu düşünürseniz ne demek istediğimizi net bir şekilde anlayacaksınız.

Bu teknoloji sayesinde bir markete girdiğimizde bir ürünü tanıtmak adına mağazada size özel bir ses dalgası yayınlanabilir. Yani elimize aldığımız elmanın nereden geldiğini duyabiliriz. Fakat ne kadar mükemmel bir teknoloji de olsa her teknolojinin dezavantajları da olabiliyor.hipersonik-ses-teknolojisi

Şöyle ki; Hipersonik Ses teknolojisine sahip birisi bizi bu teknoloji ile telkin edebilir. Kafayı yememize sebep olabilir. Üstelik bunu kulaklarınıza takacağınız tıpalar da kurtaramaz. Çünkü bu teknoloji ile duyduğumuz sesleri sanki beynimizin içinden geliyormuşçasına duyuyoruz. İşte bu tip nedenlerden ötürü hala hayatımıza giremeyen Hipersonik Ses teknolojisi için yapılan çalışmalar devam ediyor. En son Turtle Beach firması, bu teknoloji ile tasarladığı cihazını tanıtmıştı. Bakalım ilerleyen yıllarda dezavantajlarının ortadan kaldırılmasıyla HiperSonik Ses Teknolojisi hayatımıza girebilecek mi?

Turtle Beach’in Tanıttığı Dünyanın İlk Transparan Hoparlörleri:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir