1. Anasayfa
  2. İlginç

Çin, Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobunu Yabancılara Açacak

Çin, Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobunu Yabancılara Açacak
0

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük radyo teleskoplarından birisi olan Arecibo Gözlemevi, terk edilişini takip eden birkaç günün akabinde beklendiği halde çökmüştü. Kimsenin yaralanmadığı olay sonrasında gözlemevi haliyle kullanılamaz hale gelmiş ve 57 yıllık tarihine veda etmişti.

Gökbilimciler için sayısız çalışmada kullanılan Arecibo Gözlemevi’nin çöküşünün akabinde bugün Çin’den yeni bir haber geldi. Çin, dünyanın en büyük radyo teleskobu “Beş yüz metre açıklıklı Global Radyo Teleskobu’nun (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope – FAST)” memleketler arası bilim insanlarının kullanımına açacağını açıkladı.

FAST, yabancı bilim insanlarının kullanımına açılacak:

90b869a2c6ac7d37186adec3ef5dd8e15275e491

Çin’in FAST teleskobu, 2016 yılında inşasının tamamlanmasıyla birlikte Arecibo Gözlemevi’nin dünyanın en büyük teleskobu unvanını ele geçirmişti. FAST’ın operasyonlarını ve gelişim merkezini denetleyen Wang Qiming, yaptığı açıklamada teleskobun milletlerarası topluluğa açık olduğunu belirtti. Fransa merkezi haber sitesi AFP’nin haberine nazaran Çin, 2021 yılından itibaren yabancı bilim insanlarının teleskobu kullanma taleplerini kabul etmeye başlayacak.

500 metrelik bir çapa sahip olan FAST, Arecibo Gözlemevi’ndeki teleskoptan daha büyük olmakla birlikte birebir vakitte bu teleskoptan daha da hassas olmasıyla biliniyor. Teleskop, Arecibo’ya nazaran 3 kat daha fazla hassasiyete sahip. Teleskobun etrafındaki 5 kilometrelik alan “radyo sessizliği” alanı olarak belirlenmiş durumda. Bu alanda telefon yahut bilgisayar kullanımı yasak.

FAST üzere devasa radyo teleskopları, kainattaki radyo dalgalarının kaynaklarını belirlemek için antenler ve radyo alıcıları üzere ekipmanlarla donatılmış durumdalar. Bu ekipmanlar birebir vakitte kainata radyo sinyalleri göndermek ve hatta radyo ışıklarını güneş sistemindeki nesnelerden yansıtmak için de kullanılabiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir