1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Boston Dynamics Robotlarının Dans Görüntüsü Yayınlandı

Boston Dynamics Robotlarının Dans Görüntüsü Yayınlandı
0

ABD merkezli robotik şirketi Boston Dynamics, tertipli aralıklarla robotlarının görüntülerini paylaşmaya devam ediyor. Şirket, uzun müddettir üzerinde çalıştıkları Atlas isimli robotlarının ne kadar geliştiğini gözler önüne sermek için, yeni yıla özel bir dans görüntüsü paylaştı.

Aslında bu dans görüntüsü şirketin paylaştığı birinci görüntü değildi. Boston Dynamics, daha evvel Spot isimli robotlarının küçük dans hareketleri yaptığı bir görüntü paylaşmıştı. Lakin şirket, hem teknolojinin ne kadar ilerlediğini göstermek hem de Atlas’ı ve öteki robotları bir sefer daha göstermek emeliyle, robotların Do You Love Me isimli müzikte uzun mühlet dans ettiği bir görüntü paylaştı.

Robotlar artık bir insan üzere dans edebiliyor

Boston Dynamics, 2018 yılında köpeğe benzeyen Spot isimli robotlarının bir görüntüsünü yayınlamıştı. Spot, görüntüde Bruno Mars’ın Uptown Funk müziğinde kolay koreografi dans ediyor, birkaç değişik hareket yapıyordu. 2018 yılına nazaran görüntü son derece eğlenceli ve enteresan olmuştu, lakin vakit geçtikçe robotların süratli gelişiminden ötürü kolay dans hareketleri çok da fazla ilgi görmemeye başladı.

Artık ise Boston Dynamics, teknolojinin ne kadar ilerlediğini gözler önüne sererek Spot, Handle ve 2 Atlas robotlarının uzun süren bir dans görüntüsünü paylaştı.Şirketin yeni yıl armağanı olarak paylaştığı bu görüntü, uzun müddettir üzerinde çalıştıkları insansı Atlas robotlarının ne kadar geliştiğini dünyaya göstermiş oldu.

10 yılı aşkın bir müddettir şirketin üzerinde çalıştığı Atlas robotlarını birinci kere 2013 yılında seyretme talihimiz olmuştu. Bu insansı robotlar, o yıl sahiden de zar güç yürüyebiliyordu ve gelişimin şimdi çok gerisindeydiler. Atlas, 2018 yılında bir robota nazaran son derece güç bir parkuru tamamladı ve geçtiğimiz sene içerisinde en sonunda akrobatik bir robota dönüştü.

Satışa sunulan Spot, dünyanın dört bir yanında misyon almaya başladı

38c8e9211a8997ad9ae8646684c150939326d5af

Şu anda Boston Dynamics’in ticari olarak satışa çıkardığı tek robot, köpeğimsi bir görünüme sahip olan Spot robotu. Robotun şu anda satış fiyatı 75 bin dolar olarak belirlenmiş ve kullanım alanlarının bir epey fazla olduğunu söyleyebiliriz. Spot ile ilgili yayınlanan görüntülerde robotun petrol kuyusunda çalışanlara yardım ettiği, bir köyde koyunları otlattığı ve bir hastanede Covid-19 hastalarına yardımcı olduğu görüntülendi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir