1. Anasayfa
  2. İlginç

FDA’ye Nazaran Moderna Aşısı Beklentileri Karşılıyor

FDA’ye Nazaran Moderna Aşısı Beklentileri Karşılıyor
0

1 yıldır dünya gündemini meşgul eden koronavirüse karşı geliştirilmekte olan birçok aşı bulunuyor. Bu hususta umutların yüksek olduğu aşılardan bir tanesi de ABD’de geliştirilen Moderna aşısıydı.

Bugün, ABD merkezli Moderna şirketi tarafından geliştirilen aşıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. ABD Besin ve İlaç Dairesi tarafından yapılan açıklamada Moderna aşısının beklentileri karşıladığı belirtildi. Aşının, 18 yaşın üstündeki yetişkinlerde rastgele bir sıhhat sorunu olmadan tesirli olduğu lisana getirildi.

Moderna aşısının muvaffakiyet oranı %94,1

370e3f9a8362ffb191832ce4ca6fcbc4db292412

Muvaffakiyet oranı %94,1 olarak açıklanan Moderna aşısının çalışmalarında yer alan 30 kişinin önemli koronavirüs olayı olduğu ve aşının bu olayların tamamında tesirli olduğu lisana getirilmişti. Çağdaş aşı grubunun başındaki isim olan Dr. Tal Zaks, aşılarının son derece tesirli olduğunu ve salgını yok etmede kıymetli rol oynamayı umduklarını lisana getirdi.

Doğal aşı konusunda bağışık mühleti de epey merak edilen noktalardan bir tanesi oluyor. New England Journal of Medicine mecmuasında yer alan makaleye nazaran Moderna tarafından geliştirilen alı en az 3 ay boyunca bağışıklık kazandırabiliyor.

Ayrıyeten Moderna aşısının yan tesirleri de Amerikan Tabipler Birliği uzmanları tarafından açıklanmıştı. Buna nazaran Moderna aşısı test gönüllerinde yan tesirlerin dağılımı şöyle olmuştu:

  • Aşının birinci dozunda %2’lik kesimde aşı yapılan bölgede ağrı ve acı
  • İkinci dozda %9,7’lik kesimde yorgunluk,
  • %8,9’luk kesimde kas ağrısı
  • %5,2’sinde eklem ağrısı
  • %4,5’inde baş ağrısı görüldüğü açıklanmıştı.

Bu yan tesirler, birinci başta gözleri biraz korkutsa da uzmanlar tarafından yapılan açıklamada bu yan tesirlerin zararsız olduğu belirtilmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir