1. Anasayfa
  2. İlginç

Alzheimer ve uzun periyodik Covid-19 ortasında benzerlik görüldü

Alzheimer ve uzun periyodik Covid-19 ortasında benzerlik görüldü
0
alzheimer ve uzun periyodik covid 19 ortasinda benzerlik goruldu 0 Sw8jasZa

Avustralya’daki La Trobe Üniversitesi bilim insanları tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışmada, uzun müddetli Covid-19‘un nörolojik semptomlarının Alzheimer hastalığındakiyle benzerlikler taşıdığı gözlemlendi. Araştırmacılar, bu benzerliğin amiloid kümelerinden kaynaklandığını söylüyor.

Anti-amiloid ilaçlar yararlı olabilir

Uzun vadeli Covid-19’un yaygın semptomları ortasında hafıza kaybı, duyusal karışıklık, şiddetli baş ağrıları yahut daha genel olarak ‘beyin sisi’ üzere nörolojik tesirler bulunuyor. Üniversitenin Moleküler Bilim Enstitüsü’nden Dr. Nick Reynolds, Covid-19’un tesirleri ile Alzheimer ve Parkinson üzere nörodejeneratif hastalıkların erken evreleri ortasındaki benzerliklerin araştırmalarıyla ortaya çıkardıklarını söyledi.

Bilgisayar modellemesi ve laboratuvar deneyleriyle araştırmacılar, SARS-CoV-2 virüsünün ürettiği iki spesifik peptidinin, Alzheimer hastalığında da görülen toksik amiloid proteinlerinin kümelerine benzeyen yapılar oluşturabileceğini gözlemlediler.

Araştırma takımından Nick Reynolds: “Gördüğümüz şey, bunların birbirine yapışmış ve nörodejeneratif hastalığın erken evrelerinin “moleküler ayırt edici özellikleri” olarak kabul edilen, temelde yalnızca tertipli protein kümeleri olan çok misal amiloid plakları oluşturduklarıydı. Uzun lafın kısası, bu amiloid kümeleri beyin hücreleri için çok toksiktir ve SARS-CoV-2 proteinlerinin kümelerinin Covid-19’da çoğumuzun beyin sisi dediği nörolojik semptomları tetikleyebileceğini varsayıyoruz.” dedi.

Yeni bitki bazlı kaplama, yiyecekleri uzun müddet taze tutuyor

1 gün evvel eklendi

Ekip, evvelden geliştirilmiş anti-amiloid ilaçların uzun vadeli Covid-19‘un nörolojik tesirlerini tedavi etmek için kullanılabileceğini söylüyor. Klinik deneylerde bu deneysel ilaçların Alzheimer semptomlarını güzelleştirmede etkisiz kalmasına karşın uzun müddetli Covid-19 tedavisinde tesirli olabileceği belirtildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir