1. Anasayfa
  2. Teknoloji

DALL-E, Boşlukları da Doldurabiliyor!

DALL-E, Boşlukları da Doldurabiliyor!
0

OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâ DALL-E 2, şimdi herkesin erişimine açılmamış olmasına karşın pek çok sefer yeteneğiyle gündeme gelmeyi başardı. Yazıyla betimlenenleri en gerçekçi halde bir görsele dönüştüren yapay zekâ aracı, bugün farklı bir yeteneğiyle daha toplumsal medyada gündem oldu.

DALL-E’nin erken erişim sürümüne erişim sağlayan Kevin Parry, Twitter üzerinde yaptığı paylaşımlarda mest eden yeni yapıtlara yer verdi. Kelam konusu görselleri öbür görsellerden özel kılan ise bu sefer yazıyla yapılan tariflerin görsele çevrilmesi değil, farklı görselleri kusursuz bir halde tek bir karede birbiriyle uyumlu hale getirmesiydi.

DALL-E, görselin bağlamına ve temasına nazaran görseli genişletiyor:

dall e bosluklari da doldurabiliyor 0 1k5pJ7Yk

Parry tarafından yapılan paylaşıma nazaran DALL-E, kendisine sunulan rastgele bir görseli otomatik olarak istenen boyutta genişletiyor. Bu genişleme, görselin boyutunun büyümesi değil, tıpkı görselin devamının en baştan yaratılması şeklinde gerçekleşiyor – tıpkı imtihanlarda ‘paragrafı tamamlayın’ soruları üzere.

dall e bosluklari da doldurabiliyor 1 PU3vRFMl

dall e bosluklari da doldurabiliyor 2 61qCSVDv

dall e bosluklari da doldurabiliyor 3 s2f1O1I1

Üstelik DALL-E, bunu sırf bir görselden yola çıkarak değil, iki görselden yola çıkarak bu iki görselin birbiriyle uyumlu olmasını sağlayarak da gerçekleştirebiliyor. Ayrıyeten bu özellik, DALL-E’nin yazıyla betimlenenleri görsele çevirme yeteneğiyle de birleştirilebiliyor. Bunun sonucunda da ortaya bu türlü görseller çıkıyor:

dall e bosluklari da doldurabiliyor 4 Slm5Omne

dall e bosluklari da doldurabiliyor 5 piwPFhn6

dall e bosluklari da doldurabiliyor 6 YHZIQCDS

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir