1. Anasayfa
  2. İlginç

Mars için şimdiden uçaklar tasarlanmaya başlandı!

Mars için şimdiden uçaklar tasarlanmaya başlandı!
0

Nisan 2021’de NASA, Ingenuity Mars helikopteri ile yeni bir çağ başlattı. Bu sayede kızıl gezegeni üstten da tarayabilen NASA, kıymetli bir gelişme daha kaydetmiş oldu. Artık ise Arizona Üniversitesi araştırmacıları bu durumu bir adım daha öteye taşımaya hazırlanıyor.

Motorsuz uçak Mars’ta günlerce süzülebilecek

Üniversite’de mühedislerin başında olduğu bir takım Mars yüzeyinde süzülebilecek motorsuz bir planör için çalışmalar yürütüyor. Aerospace dergisinde bu ay yayınlanan bir makale, yüzey gezicileri ile yörüngedeki uzay aracı ortasındaki bilim-gözlem boşluğunu doldurabilecek bir Mars planörünün ön dizaynını ortaya koydu.

Bahsi geçen uçak sensörler ve kameralarla donatılacak. Mars yüzeyinde saatlerce hatta günlerce uçması beklenen bu motorsuz uçak, rüzgar enerjisini kullanacak. NASA araştırma bilimcisi Alexandre Kling, Perşembe günü Arizona Üniversitesi’nde yaptığı açıklamada, Mars yüzeyi ile atmosferinin ortasındaki birinci birkaç kilometresine dikkat çekti:

“Yüzey ve atmosfer ortasındaki tüm alışverişlerin gerçekleştiği yer burası. Burası tozun toplandığı ve atmosfere gönderildiği, eser gazların karıştığı, büyük ölçekli rüzgarların dağ vadisi akışlarıyla modülasyonunun gerçekleştiği yer. Ve bununla ilgili çok fazla bilgiye sahip değiliz.

mars icin simdiden ucaklar tasarlanmaya baslandi 0 4CQ68NRZ

Arizona Üniversitesi grubunun konsept uçağı, 3.4 metre kanat açıklığa ve yalnızca 5 kilogram yüke sahip. Öbür bir Mars görevi ile birlikte yollanabileceği düşünülen uçak, kızıl gezegende hayli yararlı olabilir. Uçağın tıpkı vakitte kolay taşınması için katlanabilir yapıda tasarlandığı belirtiliyor.

Mars, uçuşu zorlaştıran ince bir atmosfere sahip lakin Ingenuity, tüm bunlara karşın denetimli uçuşun mümkün olduğunu ortaya koydu. Güneş enerjisi ile çalışan bu araç hayli heyecan verici olsa da maalesef uzun mesafeler katedemiyor. Mars helikopteri tıpkı vakitte yüksek irtifalara çıkma konusunda da çok başarılı değil.

NASA, yeni planör ile Mars’taki araştırmalarına sürat verecek üzere görünüyor. Pekala siz Mars semalarında süzülecek bu uçak hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir