1. Anasayfa
  2. İlginç

Mikroplastikler Tahminlenenden Çok Daha Süratli Emiliyor

Mikroplastikler Tahminlenenden Çok Daha Süratli Emiliyor
0

Dünyanın dört bir yanını saran mikroplastikler ile ilgili çalışmaların sayısı son devirde epeyce arttı. Bu çalışmalardan biri, mikroplastiklerin bedenimize varsayım edilenden çok daha kolay girebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, sindirime karışan mikroplastiklerin tesirlerini gözlemlemek emeliyle gerçekleştirdikleri deneyde, fare hücrelerine bu yapıların epey kolay bir halde nüfuz edebildiğini ortaya koydu.

Mikroplastikler kolay bedene giriyor

6b03733042722fdaeafa568f28bdd55ba8db7cfb

Almanya’daki Bayreuth Üniversitesi’nden araştırmacı Anja Ramsperger ve çalışma arkadaşları, çeşitli canlıların barındığı ve olabildiğince doğal ortama yakın durumdaki tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında mikroplastikleri inceledi. Bu akvaryumlarda mikroplastikler birkaç hafta kadar kuluçkada kaldı.

Daha sonra da olgunlaşan mikroplastikler, bir kapta geliştirilen fare hücreleriyle bir ortaya koyuldu ve yaşanan değişim mikroskopla incelendi. Bu yapıların, tabiattaki yıkımdan kaynaklanan daha “pak” mikroplastiklere kıyasla 10 kat daha fazla emildiği gözlemlendi. Ramsperger, sonuçtaki bu büyük farkın kendilerini çok şaşırttığını söyledi.

Araştırmacı grubuna nazaran bu durumun sorumlusu, mikroplastiklerin yüzeyinde biriken öbür modüller olabilir. Bu moleküllere proteinler, karbonhidratlar ve yağlar üzere yapılar da dahil. Ramsperger şu anda bu ihtimali incelediklerini belirtirken, yüzeydeki parçacıkların geçişi kolaylaştırmasının mümkün olduğunu söyledi.

Mikroplastiklere dikkat

edc983034ce8c9dd9122bb108f47c08f19f155af

New York’taki Icahn Tıp Okulu’ndan Douglas Walker, parçacık emilimi konusunda şimdiye kadarki çalışmalarımızda doğal olan mikroplastiklerin ele alındığını, çevresel kaidelerin gözlemlenmediğini söyledi. Walker’a nazaran bu araştırma, mikroplastiklerin bedenimize ne kadar kolay nüfuz ettiğini anlamamızı sağlayacak.

Dünyanın tamamı artık mikroplastiklerle kaplanmış durumda. Bu küçük parçacıklar, okyanusların en derinlerinden çıkarılan canlı örneklerinde bile bulunabiliyor. Haliyle bu yapıları daha düzgün anlayabilmek gerekiyor. Walker’a nazaran gelecekte geliştirilecek olan kompleks modeller sayesinde mikroplastiklerin beşerler ve öteki organizmalar üzerindeki olumsuz tesirleri daha açık biçimde gözlemlenebilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir