NASA, Hubble’la Çekilen Yeni Manzaralar Paylaştı

 NASA, Hubble’la Çekilen Yeni Manzaralar Paylaştı
Okunuyor NASA, Hubble’la Çekilen Yeni Manzaralar Paylaştı
0
(0)

Nisan 1990’da Discovery uzay mekiğiyle Dünya etrafındaki yörüngesine taşınan Hubble Uzay Teleskobu, uzayda geçirdiği 30 yılı aşkın vakitte birçok etkileyici fotoğrafa imza attı. Uzun müddettir insanlığın uzaydaki gözü olan teleskop, günümüzde hâlâ epey başarılı işlere imza atıyor ve bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor.

NASA ise bu yıl 30 yaşına basan Hubble Uzay Teleskobu’nun yeni yaşını kutlamak için göz kamaştırıcı gökadalar, ışıltılı yıldız kümeleri ve hayaletimsi bulutsuları içeren 30 yeni Hubble imgesi paylaştı. İmgeler, amatör gökbilimciler tarafından tespit edilebilen uzay objelerinin bir listesi olan Caldwell kataloğuna eklendi.

Uzay ajansı tarafından geçtiğimiz cuma günü yapılan açıklamada “Bu imajlar, Hubble tarafından mesleği boyunca çekildi ve bilimsel araştırma yahut mühendislik testleri için kullanıldı lakin NASA, şimdiye kadar manzaraları halka sunmak için tam olarak işlememişti” sözlerine yer verildi. Dilerseniz gelin, bu imajlara daha yakından göz atalım.

Hubble’ın yakaladığı manzaralardan kimileri:

NGC 40

Bu hayalet leke, Caldwell 2 olarak da bilinen gezegenimsi bulutsu NGC 40. NASA, fotoğraf hakkında “Bulutsunun hayatının son etabına ulaşmış olan merkez yıldızından dışarıya gerçek genişleyen bir gaz kabuğu” dedi.

Çift Küme

Perseus takımyıldızının Çift Kümesi, NGC 869 ve NGC 884 açık kümelerinden oluşuyor. 7.500 ışık yılı uzaklıkta bulunan NGC 869 ve NGC 884 kümelerinin her ikisi de çıplak gözle görülebilir.

Cüce gökada NGC 147

Katalogda 17. sırada yer alan bu imaj, NGC 147 isimli cüce gökadasını gösteriyor. Kraliçe takımyıldızı istikametinde yaklaşık olarak 2,58 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bir cüce eliptik galaksi olan NGC 147’nin bilhassa ışıkla kirlenmiş yahut puslu gökyüzünde çıplak gözle tespit edilmesi biraz sıkıntı. Bu sempatik galaksiyi bulmak için karanlık bir alanda düzgün bir teleskopla müşahede yapmanız en sağlıklısı olacaktır.

NGC 185

Andromeda Galaksisi’nin bir uydusu olan NGC 185, cüce küremsi bir galaksi. NASA, pek çok cüce eliptik galaksiden farklı olarak genç yıldızlardan oluşan kümeleri içeren bu galaksiyi güçlü dürbünlerle tespit etmeyi öneriyor.

Sarmal gökada NGC 5005

Gökbilimciler, kataloğun 29. sırasında yer alan ve sempatik bir sarmal gökada olan NGC 5005’in kalbinde üstün kütleli bir kara delik olduğunu düşünüyor. NASA, yaklaşık 40 milyon ışık yılı uzaklıkta konumlandığı iddia edilen bu gökadayı bulmak için Canes Venatici takımyıldızına küçük bir teleskopla bakmak gerektiğini söyledi.

Bir diğer sarmal gökada daha: NGC 4559

36. sırada yer alan NGC 4559, sarmal gökadanın ışıltılı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Çekirdek ve kimi kolları bu Hubble imgesinde görünen gökadayı bulmak için orta uzunluk bir teleskop işinizi görecektir.

NGC 5248 ve yıldız patlamaları

Sarmal galaksiler, uzayda en çok göze çarpan objelerdir ve NGC 5248 (Caldwell 45), bunun bir öbür mükemmel örneği. Faal bir galaksi olan NGC 5248, Başak takımyıldızı istikametinde yaklaşık 50 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

Yakalanması sıkıntı galaksi: IC 1613

Meydan okumaya hazır mısınız? Öyleyse Balina takımyıldızında Caldwell 51 olarak da bilinen cüce gökada IC 1613’ü bulmaya çalışın. NASA, Caldwell 51’in fark edilmesi çok güç ve tıpkı vakitte yakalanması en güç Caldwell objelerinden biri olduğunu söylüyor. Orta büyüklükteki teleskoplarla bakıldığında bile gökyüzünde çok derecede soluk ve dağınık bir leke olarak görünüyor.

NGC 4697

Kataloğun 52. sırasında yer alan NGC 4697, Dünya’dan 40 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan eliptik bir gökadadır. NASA, gökadanın çekirdeğinin banliyölerde küçük bir teleskopla görünebileceğini söylüyor.

Global yıldız kümesi NGC 5694

Caldwell 66 olarak karşımıza çıkan global küme NGC 5694, Suyılanı takımyıldızı tarafında 114 bin ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Onu tespit etmek için küçük bir teleskop kâfi olacaktır.

Caldwell kataloğunda 109 obje var ve Hubble şu anda bunlardan 87’sinin fotoğraflarını topladı. Katalogda yer alan öbür objelere göz atmak için buradaki ilişkiye tıklayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın