1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA, ‘Uzaylıları’ Bulabilecek Yüzen Robotcuk SWIM’i Tanıttı

NASA, ‘Uzaylıları’ Bulabilecek Yüzen Robotcuk SWIM’i Tanıttı
0

NASA geçtiğimiz günlerde tarihinde bir prensip imza atarak ABD dışında ticari bir hava üssünden birinci kez roket fırlatmıştı. Kurum çok çalışıyor olacak ki bugün birkez daha yeni bir gelişmeyle karşımıza çıktı. Bu yeni gelişme başka gezegenlerde yaşam formları aramayı sağlayacak akıllı telefon boyutunda küçük robotlar hakkında.

Bu SWIM isimi verilen yüzen küçük robotlar fikri NASA’nın NIAC (Yenilikçi Gelişmiş Kavramlar) isimli platformu cephesinden yaşanıyor. Firma bu robotlarcuklar hakkında ilk bilgileri resmi basın açıklamasında kamuoyuyla paylaştı.

SWIM isimli küçük robotlar nedir ve ne yapacak?

nasa uzaylilari bulabilecek yuzen robotcuk swimi tanitti 0

SWIM (Bağımsız Mikro Yüzücülerle Algılama) isimli bu robotcuklar uzak gezegenlerdeki donmuş okyanusların buzlarını eritebiliyor ve daha derine inerek kuruma daha kapsamlı bilgiler ulaştırmayı hedefliyor. Bu robotların gelişmiş sensörleri, yerleşik bilgi sistemleri bulunuyor ve kendine has daha nice gelişmiş özelliklerle donatılması planlanıyor.

Yukarıdaki çizimde de SWIM robotların temsili bir görünümüne yer verilmiş. Uzak gezegenlerde yaşam formları bulma ana fikriyle tasarlanan robotcuklar hakkında bakalım ilerleyen günlerde NASA ne şekil gelişmeler paylaşacak ve vazifeye başladığında bu SWIM’ler insanoğluna ne biçim bilgiler ulaştıracak.

Peki ya siz uzak gezegenlerde ömür formu olduğuna inanıyor musunuz? Sizce NASA bu robotcuklarla uzaylıları bulmayı başarabilecek mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir