1. Anasayfa
  2. İlginç

Yalnızca uzaydan görülebilen Güneş tutulması gerçekleşti! İşte imgeler

Yalnızca uzaydan görülebilen Güneş tutulması gerçekleşti! İşte imgeler
0

Yüksek çözünürlüklü uzay fotoğraflarıyla NASA, ilgili bireylerin dikkatini çekiyor. Son olarak Güneş müşahedesi yapan bir uzay aracı, 29 Haziran Çarşamba günü güneşin önünden geçen Ay’ı yakaladı. Yalnızca Dünya’nın 35 bin kilometre yukarısındaki gözlemevinin olduğu yerden görülebilen bu tabiat olayı ziyadesiyle ilgi çekti.

Ay, Güneş’in yüzde 67’sini kapladı

Uzayda meydana gelen hava olaylarını takip eden SpaceWeather, bu olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya nazaran Ay, Güneş’in yüzde 67‘sini kapladı. Bu imgeleri ise NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) kaydetti.

yalnizca uzaydan gorulebilen gunes tutulmasi gerceklesti iste imgeler 0

Konuyla ilgili ise şu açıklamaları yaptı: “SDO, güneş aktivitesinin nasıl yaratıldığını ve uzay havasını nasıl etkilediğini araştırıyor. NASA, Güneş’in içinin, atmosferinin, manyetik alanının ve güç çıkışının uzay aracı ölçümleri, birlikte yaşadığımız yıldızı anlamamıza yardımcı oluyor.”

35 dakikalık tabiat olayını kaydeden SDO, NASA ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi tarafından ortak geliştirildi. 2010 yılından fırlatılan uzay aracı, Güneş tutulması olayı sayesinde uzmanlar yardımcı oluyor. Bu imgeler sayesinde uzmanlar, Güneş’i daha yakından inceliyor. Bilhassa NASA, güneş müşahede misyonu için çeşitli aracı görevlendirdi. Bunun nedeni ise Güneş’in gezegendeki bağlamına dair daha düzgün bilgi edinmek ve çok ısınan dış bölgesini keşfetmek.

Bu yıldız, her 11 yılda bir, fırtınalı ya da sakin geçen döngüsünü tamamlayarak yenisini başlatıyor. 2019’da ise Güneş’in 25. döngüsüne girdiği bildiriliyor. Gök bilimciler ise Güneş’teki patlamaların birkaç yıl içinde daha da artacağını ve tepeye ulaşacağını belirtiyor. Bunun nedeni ise Güneş’in şu anda en hareketli evrede olması.

yalnizca uzaydan gorulebilen gunes tutulmasi gerceklesti iste imgeler 1

En yakın vakitte Dünya’dan izlenebilecek Güneş tutulması ise 25 Ekim‘de gerçekleşecek. Tutulmayı hem Avrupa hem de Asya kıtalarından görmek mümkün olacak.

Peki, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir