1. Anasayfa
  2. İlginç

Birinci İnsanların Kış Uykusuna Yattığı Tez Edildi

Birinci İnsanların Kış Uykusuna Yattığı Tez Edildi
0
Ad
0
(0)

Soğuk kış ayları geldiğinde pek çok kişi gücünün düştüğünü ve uyumak istediğini söyler. Tahminen de bu türlü şahısların atalarımızla olan bağları daha güçlüdür. En azından İspanya’da bulunan fosillerin gösterdiği bu türlü.

Ayılar, yarasalar ve birtakım köstebek cinsleri üzere memeliler, kuvvetli kış aylarını geride bırakabilmek için kış uykusuna yatar. İspanya’da bulunan Neanderthal kemiklerini inceleyen araştırmacılara nazaran cetlerimiz da kış uykusuna yatıyordu.

Ad

Bütün kış uyumak

İspanya’da Atapuerca isimli fosil bölgesinde keşfedilen insan kemiklerinde, atalarımızın çok soğuk iklimle başa çıkabilmek için kış aylarını uyuyarak geçirmiş olabileceklerine dair izler bulundu. Araştırmacıların argümanına nazaran kemik kalıntıları, kış uykusuna yatan başka canlıların kemikleri ile benzeri özellikler gösteriyor.

Kemik Çukuru manasına gelen Sima de los Huesos isimli fosil bölgesinde yaklaşık 30 yıldır çalışmalar devam ediyor. Özünde bir toplu mezar olan bu bölgede yapılan çalışmalarda binlerce diş ve kemik modülü bulunduğu tabir ediliyor. Vakit içinde bu bölge, ölenlerin gömüldüğü bir nokta olarak kullanılmış. Fosillerin tarihi ise 400 bin yıl kadar öncesine gidiyor.

Bölgede çalışmalarına devam eden ve Thrace Democritus Üniversitesi’nden Antonis Bartsiokas ile birlikte çalışan Juan-Luis Arsuaga, L’Anthropologie isimli mecmuada yayımlanan makalesinde bölgede bulunan fosillerin, her yıl birkaç aylık müddetle farklı formda büyüyen kemiklerden oluştuğunu söyledi.

Daha uzun müddet hayatta kalmak için

Araştırmacıların argümanına nazaran birinci beşerler, “kaynakların kısıtlı olduğu uzun süreçte yağ depolamak için bir metabolik durum geliştirdi.” Bu periyotta beşerler kış uykusuna yattı ve bu durum da kemiklerde iz bıraktı.

İnsan kemiklerinde bulunan lezyonların öbür kış uykusuna yatan canlılarla misal biçimde olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıyeten kış uykusuna yatan ayılara ilişkin kemik örneklerinin de bulunması bu durumun ayılarla tıpkı biçimde gerçekleşiyor olabileceğine de işaret ediyor. Sizce geçmişte hakikaten de beşerler kış uykusuna yatıyor muydu?

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir