1. Anasayfa
  2. İlginç

Süpernova patlaması bu yıldızı yok edemedi!

Süpernova patlaması bu yıldızı yok edemedi!
0

Yıldızların küçük bir kısmı hayatlarının sonunda bir süpernova patlaması ile sönerler. Bu patlamanın akabinde ise ekseriyetle muhteşem bir kalıntıdan diğer bir şey kalmaz. Hubble Uzay Teleskobu‘nun aktardığı imajlar ise bu durumun bilakis işaret ediyor.

Süpernovadan sağ kalan yıldız artık daha büyük ve parlak

Gökbilimciler, NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu‘nu termonükleer süpernova SN 2012Z tarafına doğrulttuklarında büyük bir şaşkınlık yaşadılar. Bilim insanları süpernovadan arta kalan bir yıldız olduğunu keşfettiler.

SN 2012Z’nin olağandışı bir süpernova patlaması olduğuna dair işaretler vardı. Daha sönük ve daha yavaş bir patlama gerçekleşiyordu. Kimi gökbilimciler ise süpernovanın ardında bir kara delik bırakabileceğini düşünüyordu. Lakin çok çok dahar farklı oldu.

supernova patlamasi bu yildizi yok edemedi 0 Np7W9IgQ

Bu süpernovada ise yıldızın tam olarak parçalanmadığı görülüyor. Süpernovanın akabinde yıldızın genişlediği ve daha parlak hâle geldiği belirtiliyor. Patlama kâfi güce sahip olduğu takdirde bu yıldız modüllerine ayrılacak ve geriye parlak bulutsular (nebula) bırakacaktı.

Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nde profesör olan Andy Howell bahis hakkında yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Bu yıldızın hayatta kalması biraz Obi-Wan Kenobi’nin Star Wars’ta bir hayalet olarak geri dönmesine benziyor. Tabiat bu yıldızı düşürmeye çalıştı, lakin hayal edebileceğimizden daha güçlü bir formda geri döndü. Hala tıpkı yıldız, lakin farklı bir biçimde geri döndü. Mevti aştı.

supernova patlamasi bu yildizi yok edemedi 1 dNHJKM34

Süpernova patlamaları henüz tam olarak açıklanabilmiş değil. Şimdiye kadar yıldızların yok olması ile sonuçlanan süpernovalar bu sefer ise bir yıldızın genişlemesine ve daha parlak bir hâle gelmesine neden oldu. Bu farklı tecrübesinin akabinde bilim insanlarının süpernovalar hakkında daha fazla fikir edinmesi bekleniyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir