1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, Ay’a çıkış için gün sayıyor!

NASA, Ay’a çıkış için gün sayıyor!
0

NASA, uzun vakittir Ay’a geri dönmek için çalışmalarını sürdürüyor. Uzay ajansı artık Artemis I görevi için araştırmalarının sonuna geldi. NASA geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada büyük para harcadığı Uzay Fırlatma Sistemi’nin (SLS) testlerinin tamamlandığını belirtti.

Artemis I vazifesi için her şey hazır

NASA buna nazaran Ay’a çıkış vazifesi kapsamında birinci fırlatmanın Ağustos ayında yapmayı planlıyor. Uzay ajansı yaklaşık 98 metre uzunluğundaki roketini ve Orion uzay aracı, 1 yahut 2 Temmuz’da NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki bir montaj hangarına taşınacak. Her iki araç da burada fırlatmaya hazır hâle getirilecek.

Uzay Fırlatma Sistemi Programının baş mühendisi John Blevins Cuma günü yaptığı açıklamada, fırlatmaya hazırlık için altı ila sekiz haftalık bir çalışma olacağını söyledi. Roket fırlatma rampasına taşındıktan sonra ise 10-14 gün içerisinde fırlatmaya hazır olması planlanıyor.

nasa aya cikis icin gun sayiyor 0 FIVJtCyl

NASA, yeni uzay çalışmaları kapsamında son devirde de çeşitli meselelerle karşılaştı. Son olarak yakıt yükleme işlemi sırasında, tanklara yüz binlerce litre kriyojenik sıvı oksijen ve sıvı hidrojen yüklenirken, hidrojen boşaltma çizgisinde sızıntı tespit edildi.

Ancak sızıntı meselelerine karşın, uzay ajansı her iki roket basamağı için de tanklara da itici gaz yüklemeyi başardı. Akabinde ise yakıtlar tahliye edildi. Yaşanan bu sorunun da aşılması ile Artemis I görevinin araştırma evrelerinde da sona gelinmiş oldu.

nasa aya cikis icin gun sayiyor 1 3Ws2yv6E

Yetkililer şimdi fırlatma tarihi için kesin bir tarih vermiş değil. Fakat birtakım yetkililer roketin fırlatım tarihi olarak Ağustos ayının son günlerini gösteriyor. Son gelişmeler ile birlikte NASA, Ay’a çıkış için artık gün saymaya başladı.

Peki siz NASA’nın Ay ve uzay çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir