Deneylerde Neden Fare Kullanılır?
0
Ad
0
(0)

Fareler neden bu kadar popüler denekler?

Bu bilinen bir gerçek: Bilim topluluğunda fareler kesinlikle en yaygın test konusu. Birleşik Devletler’deki hayvan araştırmalarının % 95’i kadarını fareler üzerinde yürütüyor [kaynak: Humane Society of America]. Ayrıca, Avrupa Birliği’nde araştırma ve araştırmada hayvan testlerinin % 79’unu farelerden oluşturduğunu da biliyoruz (Kaynak: Engber).

Ad

İlginçtir ki, çalışmalar ve denemelerde kaç farenin kullanıldığını kesin olarak söyleyemeyiz. Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA), test için kullanılan birçok türü (kuşlar, köpekler, kediler, tavşanlar ve hatta kemirgen gine domuzu) izlerken Amerika Birleşik Devletleri’nde hiç kimse farelerin deneylerde kullanılma listesini tutmadı. 1965’ten bu yana, sıçanlar veya fareler içeren akademik alıntıların sayısı, dört kat arttı; diğer deneklerin çoğunda (köpekler, kediler, kobaylar, tavşanlar) oldukça sabit bir hızda çalışıldı.

Laboratuvarlar neden bu kadar sıçan ve fare kullanıyor? Sebeplerden birkaçı pratiktir: Küçüktürler, üremesi kolaydır ve ucuzdurlar. Çok sayıda konuyu test ederken – aynı anda birden fazla neslin çalışılması yararlı olabilir – bir fareyi yenmek zor. Bunun ötesinde memeliler, dolayısıyla az ya da çok hepimiz aynı aileyiz. Ayrıca sıçanlara ve fareler kardeşleri ile yetiştirildiğinde birbirlerine zarar vermezler – böylece neredeyse aynı genetik yaratılır – hasta etkileri olmadan.

Memelilerimizin olmadığı bir şeyi unutmayalım: primatlar. Primatlar genetik olarak aşırı derecede yakından bağlantılı iken (burada% 99 benzerlik taşıyoruz), araştırmadaki primatların kullanımı çılgınca tartışmalıdır. Ayrıca farelerin ve sıçanların genlerinin değiştirilmesinin kolay olduğunu belirtmek gerekir.

Şu göz önünde bulundurulmalı: Bilim, aynı zamanda daha önceki eserlerin üzerine inşa etmek üzeredir. Daha önce söylediğimiz gibi, farelerin laboratuarda kullanımı büyümüştür; bu büyümenin nedeni popülerliğinin bir sonucudur, bunun bir sonucu değildir. Bir bilim insanı belli bir hayvanı laboratuar ortamında kullanmayı seçerse, benzer veya ilgili araştırmaları test ederken aynı hayvanı seçmek çok mantıklı olur.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir