1. Anasayfa
  2. Bitkiler ve Hayvanlar

Dünyanın En Büyük Suda Yaşayan Böceği Bulundu (Megaloptera)

Dünyanın En Büyük Suda Yaşayan Böceği Bulundu (Megaloptera)
0

Hayvan ve bitki türlerinin milyonlarcası bilim tarafından tespit edilmeyi bekliyor ve her yıl binlercesi tarif edilmektedir. Aralarında çok azı bu küçük yaratık gibi muhteşem.

Son varış Sichuan, Çin de bulunan bir Megaloptera (yeterince uygun anlamı büyük kanat) ‘dir. Bu yeni tür hakkında bilgiler çok az, en azından İngilizce basında. Nitekim bugüne kadar resmi bir adı bile eksik, ama bazı iyi fotoğraflar onun 21cm kanat açıklığı gösteriyor.

HO2Z4PV

Scientific American ortaya koyduğu gibi, kilo, kanat açıklığı uzunluğu ile kategorize ederseniz, orada birçok tür dünyanın en büyük böceği olabilir ama bu örnek bunlardan herhangi birine dokunamaz. Ancak, büyük ölçüde su yaşam tarzı ile en büyük böcek olduğunu iddia edebilir.

Biz Megaloptera diğer türlerinin yaşamlarının çoğunu, su larvası olarak geçirdiklerini yalnızca nemli topraklarda pupa evresini yaşadıkları zaman gittiklerini biliyoruz. Yetişkin ömürleri kısa ve çoğunlukla çiftleşme ile geçiyor. Bu yeni bulunanların büyük altçenelerine rağmen, Megaloptera genellikle yetişkinler kadar beslenmiyor, altçeneler hem erkeklerin dişilere göstermek için ve onları çektikten sonra tutmak için bir yöntemdir.

7uwkdUs

Genellikle, kısa yetişkin yaşamlarından dolayı Megaloptera lar az araştırılmış ve insanların gittiği çamurlu sularda larva dönemleri zayıf. Bu çekingenliğin neden onlara rastlayabilme durumu, ama onlar insanlara zararlı değil, en azından yetişkinler her şeyi yemiyorlar. Bununla birlikte, bunların bir böceğin tam bir metamorfoz geçirmesi için, larva ve yetişkin form arasındaki küçük farklar olduğu bilinmektedir.

rVe1Z29

Stephen Luntz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir