1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Yapay Zekadan Bir Gelişme Daha: Hatalarla Gayret Edecek

Yapay Zekadan Bir Gelişme Daha: Hatalarla Gayret Edecek
0

Yapay zeka teknolojisi gün geçtikçe daha da gelişiyor ve her dalda değerli pozisyonlarda yavaş yavaş yerini almaya başlıyor. Bu da yapay zeka teknolojisinin ne kadar büyük bir teknoloji olduğunu adeta gözler önüne seriyor. Hatta durum o denli olabilir ki yapay zeka tahsilleri, suçları caydırabilir ve yaptığı algoritmik iddiaları sayesinde daha olura yakın bilgiler ile polislerin işini kolaylaştırabilir.

Suçlarla mücadele fikrinden yola çıkarak ABD’de yaşayan toplumsal bilimciler, Chiago Üniversitesi’nden aldıkları dataları de çalışmalarına ekleyerek kabahati varsayım eden yeni bir yapay zeka algoritması geliştirdiler. Argümana nazaran geliştirilen bu algoritma cürümleri bir hafta evvelden kestirim etmede %90 oranında başarı gösteriyor.

Suç önleyici yapay zeka nasıl çalışıyor?

yapay zekadan bir gelisme daha hatalarla gayret edecek 0 bKC9I2Wt

Geliştirilen bu kabahat önleyici yapay zekanın bilgi haznesinde birinci olarak ABD’nin Chiago kentinde yaşanan şiddet ve mülkiyet kabahatlerine ait toplanan kamu verilerinin tahlili bulunuyor. Geliştirilen Sistem kullanıldığındaysa yapay zeka bu tahlillerden yola çıkıyor, vakit ve coğrafik pozisyonlardaki kalıpları öğreniyor sonrasında hata hakkında tahminlerde bulunuyor.

Bu yapay zeka sisteminin birinci denemeleri güvensizliğin ve kolluk kuvvetlerinin eksik olduğu kentsel alanlarda test edildi. Sistemin öteki denemeleri ise ABD’nin Atlanta, Austin, Los Angeles ve San Francisco isimli kentlerinde yapıldı. Sonuç olarak sistemin %90 oranında düzgüne yakın çalıştığına varıldı.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapay zeka kabahatleri önleyecek kadar gelişmiş olabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir