1. Anasayfa
  2. Fizik

Limon ile Elektrik Üretme Deneyi

Limon ile Elektrik Üretme Deneyi
0

Limon ile nasıl elektrik üretilir? Evde yapabileceğiniz basit deneyler. Çocuklar için basit fizik deneyleri. Limon pili malzemeleri ve yapılışı.

Evde ve okulda yapılabilecek en basit deneylerden bir tanesi limon ile elektrik üretmektir. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şunlardır;

  • Renkli led 3V
  • 4 tane limon
  • Bakır
  • Çinko

İhtiyacımız olan malzemeler bunlar. Ayrıca kablo, pense veyan yankeski gibi her evde bulunabilecek malzemelerde gereklidir.

limon elektrik 2

Malzemelerimiz hazırladıktan sonra önce bilmemiz gereken temel fizik kurallarını açıklayalım. Limonların içerisinde bulunan asit içerisine koyacağımız metaller ile tepkimeye girerek elektrik ortaya çıkaracaktır. Burada kullanacağımız metaller bakır ve çinkodur. Bu metalleri çubuk halleri yerine levha şeklinde kullanırsanız yüzey alanı artacağından üretebileceğiniz elektrik gücüde artacaktır. Bakırı bulmak kolay olsada çinkoyu bulmak çok kolay olmayacaktır. Bu yüzden çinko yerine galvanizli çivide kullanabilirsiniz, çinko kadar olmasada benzer tepkimeyi yapacaktır.

Her bir limondan yaklaşık 0.9 V gerilim elde edeceğiz. Ledimizi yakmak içinse 3V gerilime ihtiyacımız var. Bu yüzden 3/0,9= 3,33 yani yaklaşık 4 adet limon kullanmalıyız.

limon elektrik 3

İlk limonumuzun bir ucuna bakır levhayı diğer ucuna ise çinko levha veya çivimizi saplayacağız. Unutmayın ne kadar yüzey alanı limon ile temas ederse o kadar iyi. Bu şekilde 4 adet limonumuzu arka arkaya koyarak birbirlerine seri şekilde bağlayacağız. Burada dikkat edilmesi gereken bir ucu bakır olan kablonun diğer ucu çinko olacak. Pillerin + ve – lerinin sırayla bağlanması gibi.

limon elektrik 4

Sonrasında limonlardan çıkan iki ucu led üzerine bağlayarak yakacağız. Çıkacak gerilim çok küçük olduğundan sizi çarpma riski yoktur.

limon elektrik 5

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir