1. Anasayfa
  2. Çevre

Uyurken Neden Düşüyor Gibi Hissederiz?

Uyurken Neden Düşüyor Gibi Hissederiz?
0

Zor bir günün ardından yatağa atladınız. Gün boyu düşündüğünüz yastığınıza kavuştunuz yavaş yavaş uykuya dalmaya başladınız. Fakat tam uykuya dalınca birden bire yüksek bir yerden düşme hissine kapılıp uyandınız. İşte bu bahsettiğimiz olayı neden yaşadığınızı biliyor musunuz?

“Hypnic Jerk” olarak adlandırılan düşme hissi her insanın en az ömründe bir defa yaşadığı duygulardan birisidir. Bazı kesimler bu olayı yüksek bir yerden düşüyor gibi hissettiklerini anlatırken, yaşayan bazı kesimler ise merdivenlerden inerken veya çıkarken bir merdiven basamağı atlamışçasına yaşanan takılma olarak hissettiklerini söylüyorlar.

gQY1U5Y

Peki Bu Hissi Niçin Yaşadığımızı Merak Ettiniz mi Hiç?

Sizi bu kadar meraklandırdık ancak bu durumun tam olarak neden yaşandığı konusu halen net olarak anlaşılabilmiş değil. Fakat bilim dünyası bu durumu çözmek için elbette ortaya birkaç fikir atmış durumda.

Bu fikirlerden ilkine göre; beynimiz uykuya hazırlanırken son bir refleks ile güvende olduğuna emin olmak için çevresini kontrol etmek istiyor ve bunu da sık kasılan kasları ile yapıyor. Yani bacaklarımız ile. Ortaya atılan fikrin açıklamasından anlayabileceğiniz gibi en geçerli kabul edilen fikir, bu bahsi geçen fikir.

heading_22687698

Diğer bir düşünceye göre ise yine sinir sistemimizi kontrol eden organımız olan beynimiz uykuya tam manası ile dalmadan önce vücudun pozisyonunun uykuya hazır olup olmadığını kontrol etmek istiyor.

Bir diğer teori ise sinir sistemimizin, vücudumuzun en çok felce girdiği anlardan biri olan uyku anını kontrol altına almak için bir refleks geliştirdiği.

Bahsettiğimiz bu 3 teori de uyku durumunda yaşadığımız düşme hissinin nedenine cevap olabilir. Fakat henüz bilim dünyası tam olarak hangisinin sebep olduğunu bulabilmiş değil.

Kaynak:http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-you-feel-like-youre-falling-when-you-go-to-sleep/all/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir