1. Anasayfa
  2. İlginç

Strateji Oyunu Oynamak Maharetleri Geliştiriyor

Strateji Oyunu Oynamak Maharetleri Geliştiriyor
0

İnsan kaynakları uzmanları, kıymetlendirme araçlarını adaylar için daha ilgi alımlı ve cazip hale getirmek için oyun öğeleriyle harmanlıyor ve maharet kıymetlendirme ve geliştirmeyi destekleyebilecek “ciddi oyunlar” tasarlayıp kullanıyor. Bu noktada profesyonel olarak kıymetli olan çeşitli maharetlerin göstergesi olduklarına dair ispatlar olmasına karşın ticari görüntü oyunları, adayları taramak yahut test etmek için pek fazla tercih edilmiyor.

Şimdiyse bir araştırma takımı, strateji cinsindeki görüntü oyunlarının idare maharetlerinin göstergesi olup olmadığını, öyleyse hangi idare hünerlerinin göstergesi olduğunu araştırdı. Sonuçlar ise epeyce çarpıcı görünüyor.

Strateji oyunu oynayanlar, sorun çözme, organize etme ve planlamada daha güzel:

2409fa77aeb9e260c262f526130a3f75764445cd

Çalışma kapsamında grup, kırk işletme öğrencisinden piyasadaki tanınan strateji oyunlarından biri olan Civilization’ı oynamalarını ve birtakım kıymetlendirme alıştırmalarına katılmasını istedi. Yapılan incelemeler sonucu oyunda yüksek puan alan öğrencilerin, düşük puan alan öğrencilere kıyasla sorun çözme, organize etme ve planlama hünerlerinin daha düzgün olduğu fark edildi.

Bununla birlikte oyuncuların etkileşimleri ve sohbet bildirileri da dahil olmak üzere oyun içi bilgilerin ön tahlili, Civilization üzere strateji oyunlarının, kişilik değerlendirmelerinin de dahil olduğu daha kusursuz ve bütüncül “gizli değerlendirmeler” için kullanılabileceğini öneriyor.

Dünyanın en varlıklı insanlarından biri olan ve tıpkı vakitte toplumsal medya devi Facebook’u da kuran Mark Zuckerberg, 2016 yılında verdiği bir demeçte “Ortaokuldan beri Civilization oynuyorum. En sevdiğim strateji oyunu ve mühendisliğe girmemin nedenlerinden biri” demişti.

Birçok vakit satrançla karşılaştırılan bir strateji oyunu olan Civilization’da oyuncuların, hudutları genişletmek ve korumak, yeni kentler inşa etmek, altyapıları geliştirmek, yeni teknolojileri keşfetmek ve ekonomiyi sürdürmek de dahil olmak üzere birçok farklı alanda faaliyet göstererek antik çağdan çağdaş çağa sıfırdan bir medeniyet inşa etmeleri gerekiyor. Siz de araştırmanın ayrıntılarını incelemek isterseniz temasa tıklayabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir