1. Anasayfa
  2. İlginç

Koku Alamadığınızda Covid-19 Testi Yaptırmanız Gerekebilir

Koku Alamadığınızda Covid-19 Testi Yaptırmanız Gerekebilir
0

En sık görülen Covid-19 belirtileri ortasında koku ve tat kaybı yer alıyor. ABD’deki Penn State Üniversitesi’nde misyon yapan John E. Hayes ve Cara Exten, uzun vakittir bu belirti üzerine ağırlaştıkları bir araştırma yürütüyorlar. Yapılan araştırmalar, günlük hayatta ansızın karşılaşabileceğimiz koku kaybının Covid-19’u erken devirde tespit etmede faydalı olabileceğinisöylüyor.

Tıpta karşılığı anosmi olan koku kaybı üzerine ağırlaşan uzmanlar, günlük hayatımızda gerçekleştirdiğimiz kahve içmek yahut paklık yapmak üzere aksiyonların, koku kaybı yaşayıp yaşamadığımızı tespit edebilmek için etkiliyeci bir yol olduğunu söylüyor. Günlük hayatta sebepsiz yere koku kaybı yaşadığını tespit eden insanların, bir an evvel Covid-19 testi yaptırması öneriliyor.

Kahve ve deterjan ile koku kaybı belirtisini test edebilirsiniz:

976a6e480544268bd87237243b316f8a5aad0776

Penn State Üniversitesi’nde vazife yapan John E. Hayes ve Cara Exten, lisansüstü öğrencilerinden birinin annesinin yaşadığı koku kaybını örnek verdi ve bu sayede erken teşhis koyabilmenin mümkün olduğunu anlattı. Tabiplerin açıklamalarına nazaran kelam konusu öğrencinin annesi, izlemiş olduğu bir haberde Covid-19 belirtilerini duydu. Akabinde koku belirtisini test etmek için kendisine bir fincan kahve hazırladı. Her gün duyduğu kahvenin kokusunu alamadığını tespit etti.

Durumdan tam emin olabilmek için çam kokulu bir deterjanla paklık yapmayı denedikten sonra onun da kokusunu alamadığını gözlemleyince, süratli bir biçimde izole olup kendini karantinaya aldı. Çabucak sonra yaptırdığı Covid-19 testinin ise olumlu olduğunu öğrendi.

Yapılan kimi araştırmalara nazaran Covid-19 hastalığına yakalanan insanların %44 ila %77’si koku kaybı yaşıyor. Erken teşhisin son derece kıymetli olduğu bu hastalıkta uzmanlar, günlük aktivitlerde bu şekil deneyler gerçekleştirmemiz gerektiğini söylüyor. Birdenbire sebepsiz yere ortaya çıkan bir koku kaybı tespit ettiğimizde ise, acil olarak Covid-19 testi yaptırmamız gerektiğini vurguluyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir