1. Anasayfa
  2. İlginç

Yeni çözünebilir implant, ilaçlara gerek kalmadan ağrıları kesebiliyor

Yeni çözünebilir implant, ilaçlara gerek kalmadan ağrıları kesebiliyor
0
yeni cozunebilir implant ilaclara gerek kalmadan agrilari kesebiliyor 0 l9eWhg29

Fiziksel ağrılar, çağdaş dünyada eskisi kadar sorun oluşturmasa da birçok insan kronik ağrıları sebebiyle acı içinde yaşıyor. Bu doğrultuda ağrı kesicilere yönelik araştırmalar devam ediyor. Northwestern Üniversitesi’nin yeni araştırması, ilaçlara gerek kalmadan ağrı kesmeyi sağlıyor.

Çözünebilir implant, farelerde başarılı sonuç verdi

Northwestern Üniversitesi’nden Profesör John A. Roger’ın liderlik ettiği araştırma ekibi, yeni bir implant icat etti. Çözünebilir implant, sonları soğutarak ağrıların azalmasını sağlıyor. Grubun geliştirdiği prototip implant, farelerde olumlu sonuç verdi.

yeni cozunebilir implant ilaclara gerek kalmadan agrilari kesebiliyor 1 SLGriYJU

Geri dönüşüm takviyeli ve biyolojik olarak uyumlu elastomer ile üretilen implant, 5mm kalınlığı ile dikkat çekiyor. Protezin bir ucu ameliyat ile susturulması gereken periferik sonun etrafına sarılırken öteki bedenin dışında bulunan pompaya bağlanıyor. Ağrının hissedilmesi durumunda implant pompası, ağrının hissedildiği bölgeye nitrojen gazı ve perfloropentan soğutucu pompalıyor. Nitojen gazı bir kanaldan pompalanırken sıvı soğutucu diğer bir kanaldan geliyor. Nitrojen gazı, soğutucu sıvının süratlice buharlaşmasını sağlıyor ve ağrının hissedildiği bölgedeki sinirleri soğutarak hissedilen acıyı azaltıyor.

Akıllı kontakt lensler birinci kere kullanıldı

5 sa. evvel eklendi

İmplant birkaç hafta içinde beden içinde çözünüyor

Sinirlerin fazla soğutulması durumunda kalıcı hasar görebileceği için implant, sıcaklık sensörü ile sonun daima olarak derecesini ölçüyor. Protez, ameliyat sonrası ağrıların azalması için ve kalıcı olarak kullanmak için tasarlanmış. İmplantın üretildiği unsurlar sayesinde implant, ikinci bir operasyona gerek kalmadan kendi kendine beden içinde çözünüyor. Böylelikle implant, yerleştirilmesinden birkaç hafta sonra kendi kendine kayboluyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir