1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, Ay’da maden kazımı için yarış düzenledi!

NASA, Ay’da maden kazımı için yarış düzenledi!
0

Dünya üzerindeki yeraltı kaynakları yavaş yavaş tükeniyor. Bu husus üzerinde çalışma yapan uzmanlar ise gözünü uzaya çevirmiş durumda. Çeşitli yeraltı kaynakları için verimli merkezler aranmaya devam ederken birinci çalışma Ay’da gerçekleşecek üzere görünüyor.

Robotlar Ay yüzeyindeki hünerlerini sergiledi

NASA tarafından düzenlenen Lunabotics yarışmasında Ay yüzeyi ve altında çalışma yapacak maden kazım araçları yer aldı. 39 farklı üniversiteden gelen ekipler Ay yüzeyini oluşturan regolit isimli malzemeyi en güzel halde kazmak için yarıştı.

Etkinliğe katılmak için kendi üniversitelerinde özel robotlar tasarlayan gruplar, bu süreçte NASA teknolojisinden de yaralanıyor. Başarılı olan gruplar ise robotların sunumu için NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi‘nde bulunan Florida’daki Uzay Eğitimi Merkezi’ne (CSE) davet ediliyor.

nasa ayda maden kazimi icin yaris duzenledi 0 tZzPp5cI

Bu yılki aktiflik, yarışın birinci sefer özel olarak tasarlanmış olan regolit arenasında gerçekleştirildi. Yeni şartlara karşın grupların epeyce başarılı oldukları belirtildi. Takımlar simülasyonda gerçekleştirdiklerinden daha fazla kazı yapmayı da başardı. Yarışın sonucunda kazanan Alabama Üniversitesi oldu. Kazanan grup Joe Cosmo Harikalık Ödülü‘ne layık görüldü.

NASA’nın bu yarışları Ay yüzeyinde yapılacak yeni çalışmalar için de büyük ehemmiyet taşıyor. Bahis hakkında açıklamalarda bulunan Kennedy Uzay Merkezi müdürü Janet Petro şu tabirleri kullandı:

Apollo misyonlarının yıllar evvel öğrencilerin kalbinde bir merak ve azim ateşi yakması üzere, Artemis de bu jenerasyonu daha büyük hayaller kurmaya, farklı düşünmeye, daha eleştirel yenilik yapmaya ve daha evvel hiç olmadığı kadar ilham almaya davet ediyor… Yeni kuşak STEM öğrencilerine bakıyoruz ve Ay’a dönüp ötesini keşfederken yeniliklerini, kararlılıklarını ve hayal güçlerini teşvik ediyoruz.

Peki siz NASA ve uzaydaki maden arama teşebbüsleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir