1. Anasayfa
  2. İlginç

Değişken kalibreli keskin nişancı tüfeği KN-12 envantere giriyor

Değişken kalibreli keskin nişancı tüfeği KN-12 envantere giriyor
0
Ad
0
(0)

Makine ve Kimya Sanayi (MKE) AŞ, EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı kapsamında oluşturulan stant alanında, hafif ve ağır silah sistemlerinden örnekler sergiledi. Ayrıyeten, son gelişmelerle ilgili yapılan açıklamada, Türkiye’nin birinci değişken kalibreli keskin nişancı tüfeğinin tamamlandığı söz edildi.

Ad

MKE AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, Türk Silahlı Kuvvetlerinin muhtaçlık ve talepleri doğrultusunda tasarlanıp geliştirilen tüfeğin 7,62 ve 8,59 milimetre olmak üzere iki farklı mühimmat kullanabilme özelliği bulunduğunu tabir eden Akdere, KN-12‘nin tartısının 7,2 kilogram, uzunluğunun ise 1 metre olduğunu belirtti.

Karayel İHA’nın SATCOM’lu versiyonu birinci kere sergilendi

13 sa. evvel eklendi

Akdere, tüfeğin NATO standartları kapsamında kuvvetli kalifikasyon testlerini muvaffakiyetle tamamladığına işaret ederek, “Tüfeğimiz, bu ay prestijiyle kuvvetimizin envanterine girecek.” dedi. Bunun yanı sıra 8,59 mm mühimmatın da Gazi Fişek’te yerli ve ulusal olarak seri üretimine başlamanın gurur ve memnunluğunu yaşadıklarını tabir etti. Verilen bilgiye göre şarjör kapasitesi 8,59 milimetre için 5 ve 7,62 milimetre için 10 olan KN-12, 1500 metre menzile sahip.

Her eser gamında olduğu üzere dost ve müttefik ülkeler tarafından değerli geri bildirimler aldıklarını lisana getiren Akdere, KN-12 ile ilgili görüşme ve pazarlama aktivitelerinin sürdüğünü bildirdi. Yasin Akdere, “Önümüzdeki günlerde bu manada da değerli kontratlara imza atarak savunma endüstrisindeki ihracata katkımızı değerli ölçüde artıracağız.” sözünü kullandı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Değişken kalibreli keskin nişancı tüfeği KN-12 envantere giriyor

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir