1. Anasayfa
  2. İlginç

Kedilerin Kedi Nanesini Neden Çiğnediği Açıklandı

Kedilerin Kedi Nanesini Neden Çiğnediği Açıklandı
0

Kedileri kendinden geçiren, kendi kendine cümbüşün tabanına vurmasını sağlayan kedi nanesi, kedilerde oluşturduğu farklı bir tesirle gündeme geldi. Kedilere çoklukla eğlenmesi için verilen bitki, yeni bir araştırmaya nazaran kedilerde yalnızca cümbüşün yanı sıra gözetici bir tesire de sahip oluyor.

Kediler, kedi nanelerini gördüklerinde bu bitkiyle birlikte oradan oraya yuvarlanmakla birlikte yapraklarına ısırarak ya da çiğneyerek da ziyan verebiliyorlar. iScience’ta yayımlanan araştırma da işte bu verilen zararın ardındaki nedenin peşine düştü. Ortaya çıkan sonuç, kedilerin bunu bilinçli olarak parçaladığını düşündürecek düzeydeydi.

Otu neden ısırıp kemirmeye kalkıyorlar?

kedilerin kedi nanesini neden cignedigi aciklandi 0 ZNHzryrQ

Araştırmaya nazaran kedi nanesi ve tıpkı etkiyi yaratan gümüş asma bitkisinin çiğnenmesi ya da ısırılması, ortaya daha fazla kimyasal molekül çıkarıyor. Böylece kedilerin cümbüşleri daha erken başlayabiliyor ve daha uzun sürüyor. Yani kediler, bunu büsbütün istekli ve daha fazla haz almak için yapıyor.

Ortaya çıkan bu kimyasalların kediye hiçbir ziyanı olmuyor. Bilakis bu kimyasallar, böcekleri uzaklaştıran bileşenlerden oluşuyor. Havaya karışan bu bileşenler, o sırada bitkiyle meşgul olan kedinin de üzerine düşüyor ve böylece kediler için doğal bir böcek savar katmanı oluşuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir