1. Anasayfa
  2. İlginç

Avrupa Uzay Ajansı çalışanından astronot olmak isteyenlere tavsiye

Avrupa Uzay Ajansı çalışanından astronot olmak isteyenlere tavsiye
0

Uzay turizmi, havacılık ve uzay şirketleri tarafından insanlığın geleceğini kurtaracak adım olarak nitelendiriliyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu olan Samantha Cristoforetti, gerçekleştirdiği basın toplantısında astronot olmak isteyenlere tavsiye verdi.

Cristoforetti: “Astronot olma hayalinizin peşini bırakmayın.”

Jeff Bezos, 20 Temmuz 2021’de dünyada bir birincisi gerçekleştirerek tamamı sivillerden oluşan bir takım ile uzaya çıktı. Öte yandan Elon Musk, gelecekte Mars’ta koloni kurmak istediğini ve insanlığın jenerasyonunun tükenmemesi için bunun gerekli olduğunu vurguluyor.

Eski İtalyan Hava Kuvvetleri Pilotu olan Cristoforetti, Memleketler arası Uzay İstasyonunda (ISS) ESA ismine çalışma yürütüyor. Uzay temelli bir işte çalışabilmek için neler yapılması gerektiğinden bahseden Cristoforetti, “Kendinize meydan okumanız her şeyden daha değerli. Düşündüğünüz şeyleri denemenin her vakit uygun bir fikir olduğunu düşünüyorum. Birinci başta korkuyor olmanız olağan, bu gelişme sürecinde olduğunuzun ispatı.” sözlerine yer verdi.

avrupa uzay ajansi calisanindan astronot olmak isteyenlere tavsiye 0 YIRdlZjC

Yeni zorluklarla gayret etmenin karakterinizi oluşturmanıza yardımcı olduğunu belirten Cristoforetti, “NASA ve ESA’da çalışmak için güçlü bir süreçten geçeceksiniz. Zoru başarmanızda en büyük motivasyon kaynağınız dünyada sayılı insanın yapabildiği bir mesleğe müracaat yapmanız olmalı.” dedi.

Astronot olmak isteyenlere teknik tavsiye de veren Cristoferitti, “Ana uzmanlık alanınız olabilecek birçok farklı şeyi denemelisiniz. Tahminen bir STEM konusunda yahut sporda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıyeten kadro çalışması hünerlerinizi geliştirmeniz gerekiyor. Astronot adaylarında aradığımız en kıymetli özelliklerden biri grup çalışmasına uyumluluk.” tabirlerini kullandı.

2009 yılında astronot eğitimi için seçildikten sonra, Cristoforetti birinci kere 2015 yılında uzay seyahati yaptı. Nisan ayında başlayan ikinci misyonunda altı aylık bir konaklama için ISS’ye gönderildi.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir