1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Elon Musk, Pil Fabrikası GigaFactory’nin Açılışını Yaptı!

Elon Musk, Pil Fabrikası GigaFactory’nin Açılışını Yaptı!
0

Bugün Nevada çölünün ortasında, elektrik devriminin adımı atıldı. Eğer Elon Musk hayalini gerçekleştirebilirse açılışını yaptığı GigaFactory ile çevremizdeki tüm arabalar yenilenebilir enerjiyle tanışmış olacak!

GigaFactory, Tesla firmasının 100 futbol sahası büyüklüğünde inşasını tamamladığı ve açılışını bugün gerçekleştirdiği pil fabrikasının lakabı. Yapılan bu devasa yapı sayesinde belirlenen hedeflere göre; 2013 yılında dünya üzerinde üretilmiş olan toplam lithium batarya sayısı kadar pilin tek bir fabrikadan üretimi sağlanacak. 2020 yılında bu hedefine ulaşması beklenen devasa yapı, hem Tesla elektrikli arabalarına pil üretimini sağlarken hem de diğer markalara da pil desteği verecek.

gigafactory2

Elon Musk’ın planına göre bu devasa yapı GigaFactory sayesinde elektrikli arabalarının maliyeti düşecek. Ayrıca Elon Musk’ın elektrikli kamyon ve otobüs üretimine geçmek istediği de biliniyor.

Bu arada Tesla Model 3 otomobili ön siparişleri tam 325.000 adete ulaşmış durumda. 35 bin dolar değeri olan bu elektrikli arabayı almak isteyenler ön sipariş için 1.000 dolar yatırmış vaziyetteler. Peki rakamlar bu kadar yükselmişken, talepler bu kadar artmışken, bu kadar pil nasıl mı üretilecek? Tabii ki Tesla’nın yardımına burada GigaFactory koşuyor!

Açılışı ve tanıtımı yapılan pil fabrikasının şu anda sadece %14’ü bitmiş durumda. Ayrıca Elon Musk güneş enerjisine de büyük yatırımlar yapıyor. Amerikanın en büyük güneş enerjisi üreticilerinden SolarCity’nin hisselerinin büyük kısmı Elon Musk’a ait. Bu da demek oluyor ki her an güneş enerjili Tesla otomobiller görebiliriz!

tesla2

Kaynak: http://www.iflscience.com/technology/elon-musk-unveils-the-ridiculously-big-tesla-gigfactory/ 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir