1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Yapay Zekâ, İshal Salgınlarına Karşı Kullanılabilir

Yapay Zekâ, İshal Salgınlarına Karşı Kullanılabilir
0

Gelecekte yaygınlaşması beklenen yapay zekâ teknolojileri hakkında her geçen gün yeni haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, bir yapay zekâ sisteminin kendi lisanını oluşturmuş olabileceğini sizlerle paylaşmıştık. Buna ek olarak bu husustaki son vakitlerde yaşanan gelişmelere de bir içeriğimizde yer vermiştik.

Spordan tıpa kadar birçok alanda kullanılan bu teknolojiler ile ilgili artık de epey kıymetli bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, yapay zekânın ishal salgınlarına neden olan bir virüs konusunda kullanılabileceğini söz etti.

Yapay zekâ, Rota virüse ilişkin spike proteininin 3D yapısını kestirim etti

yapay zek ishal salginlarina karsi kullanilabilir 0 6g46MmIH

Öncelikle Rota virüsünden biraz bahsedelim. İnsanlarda gastroenterite neden olabilen bu virüs, ekseriyetle çocukları etkiliyor ve ishale sebep olabiliyor. Bu virüs; A, B ve C olmak üzere üç kümeye ayrılıyor. A ve C kümeleri çoklukla çocukları etkilerken B kümesi ise VP8* ismi verilen ve bağırsakların enfekte olmasına aracılık eden spike proteini sebebiyle yetişkinlerde ileri derecede ishale neden olabiliyor. Bilim insanları da hakkında az şey bilinen B kümesindeki VP8* proteinin yapısının yapay zekâ ile belirlenebileceğini söylüyor.

Konu hakkında yayımlanan araştırma, AlphaFold2 isimli bir yapay zekânın VP8* proteinin 3 boyutlu yapısını iddia etmede kullanılabileceğini gösterdi. Uzmanlar, birinci olarak virüsün 3 boyutlu yapısını X-ray kristalografi ismi verilen bir metot ile belirlemeye çalıştı; lakin bu deneme başarısız oldu. Bunun akabinde da yapay zekâ tabanlı bir hesaplama programı olan AlphaFold2’i kullanılmaya başlandı. Uzmanlar, AlphaFold2’nin başarılı olduğunu ve iddialarının proteinin gerçek yapısıyla uyuştuğunu gözlemledi.

Araştırmanın muharrirlerinden olan Dr. Liya Hu da açıklamalarında, “AlphaFold2, proteinin 3 boyutlu yapısını genetik dizilerine nazaran varsayım ediyor” ifadelerini kullandı. Açıklamalara nazaran araştırmacılar, şu anda B kümesindeki VP8* proteinin hücreleri nasıl enfekte ettiğini araştırıyor. Bununla birlikte hayli yaygın olan hastalığa karşı yeni tedavilerin yapay zekâ tarafından yapılan iddialar sayesinde geliştirilebileceği söz ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir