Uzay atıklarına karşı çözüm tahta uydular

 Uzay atıklarına karşı çözüm tahta uydular
Okunuyor Uzay atıklarına karşı çözüm tahta uydular
0
(0)

Sumitomo Forestry isimli Japon şirketi ve Kyoto Üniversitesi, 2023 yılına kadar dünyanın ahşaptan yapılmış birinci uydularını geliştirmek için güçlerini birleştirdiklerini açıkladı. Böylece dünya yörüngesindeki uzay mekiği atıklarının yarattığı tehlikenin tahta uydu sistemi ile yok olması hedefleniyor.

Tahta uydu projesi uzay kirliliğinin tahlili olacak

Kyoto Üniversitesi, uzay boşluğundaki çöplerinin azaltılması emeliyle 2023 yılına kadar yörüngeye gönderilecek ahşap uydular geliştirmek için bir ormancılık şirketiyle anlaştı.. Kyoto Üniversitesi profesörü ve Japon astronot Takao Doi, BBC’ye yaptığı açıklamada, tahta bir uydunun avantajının yörüngeden düşmesi ve tekrar girişte yanması durumunda, metal uydulara kıyasla daha az ziyanlı parçacık yayması olacağını söyledi. Doi ayrıyeten, “Dünya atmosferine yine giren uyduların yanması ve üst atmosferde yıllarca yüzecek metal kesimleri oluşturmaları gerçeğiyle çok ilgileniyoruz” dedi.

Uzay enkazlarıyla ilgili konuşan Uzay Standartları ve İnovasyon Merkezi yöneticisi Daniel Oltrogge, “Uzay enkazları giderek kaygı verici hale geliyor. 1 ila 10 metrik ton ortasında değişen iki büyük uzay enkazı objesinin çarpışması en büyük çevresel riski oluşturuyor” tabirlerini kullandı. Oltrogge ayrıyeten, kestirimler farklılık gösterse de CSSI’nin yörüngede bir santimetreden daha büyük yaklaşık 760.000 obje olduğuna inandığını söyledi.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın