1. Anasayfa
  2. İlginç

Bilim İnsanları, SARS-CoV-2 VUI Üzerinde Bir Araştırma Yaptı

Bilim İnsanları, SARS-CoV-2 VUI Üzerinde Bir Araştırma Yaptı
0

İngiltere’de ortaya çıkan ve daha sonrasında başka ülkeleri alarma geçiren Covid-19 varyantı SARS-CoV-2 VUI virüsü üzerinde araştırmalar yapılmaya devam ediyor. İngiltere’nin Birmingham kentinde bulunan bilim insanları, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiş oldukları yeni bir araştırmanın ayrıntılarını paylaştı.

Yüzlerce kan örneği üzerinde başlatılan inceleme sonucunda virüsün viral yükünün SARS-CoV-2’den çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları, SARS-CoV-2 VUI virüsü bulaşan hastalarda virüs yükünün çok fazla olduğunu, virüsün bu yüzden çok daha bulaşıcı bir hale geldiğini açıkladı.

“Yeni varyantın nasıl daha süratli bulaştığına dair aradığımız karşılığı bulduk”

2419488c8ffbd523a11f0f0a067dc0c9d14f4956

Birmingham’da bulunan halk sıhhati laboratuvarında SARS-CoV-2 VUI üzerine bir inceleme başlatıldı, 641 beşerden kan numunesi toplandı. Yapılan incelemeler sonucunda yeni varyantın eski varyanta nazaran çok daha fazla viral yük taşıdığı ortaya çıktı.

Yeni varyanta maruz kalan kan örneklerinin %35’inde viral yük sayısı çok yüksek bedellerde görüldü. Bu yük sayısı, SARS-CoV-2 VUI virüsüne maruz kalmayan bölümün yalnızca %10’unda tespit edildi.

Araştırmayı yürüten isimlerden birisi olan Michael Kidd, sonuçların nihaileşmesi için daha fazla inceleme yapılması gerektiğini belirtirken, yeni varyantın nasıl bu kadar yüksek viral yüke sahip olduğunu hala çözemediklerini lisana getirdi. Kidd, yapılan bu ön incelemeler sayesinde virüsün nasıl daha süratli bulaştığına dair aradıkları karşılığı bulduklarını lisana getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir