1. Anasayfa
  2. İlginç

Gökçin Çınar’ın Makalesine Milletlerarası Ödül

Gökçin Çınar’ın Makalesine Milletlerarası Ödül
0

Tüm dünyada hem hava, hem kara hem de suda elektrik gücüne dönüşüm uğraşları süratle sürerken bilhassa hava araçlarında bu çalışmalar epeyce ağır bir halde devam ediyor. Elektrikli hava araçlarının önünü açmak üzere özel teşebbüslerin yanı sıra devlet takviyeli kuruluşlar da bilim beşerlerine fon ayırarak çalışmalara takviye veriyor.

Bu çalışmalara dayanak veren kuruluşlardan birisi olan NASA da bugün gururlandırıcı bir haber paylaştı. NASA, ortalarında Türk Uzay Mühendisi Gökçin Çınar’ın da olduğu bir grubun, 2022 IEEE Transportation Electrification Conference and Expo’da (IEEE Ulaşım Elektrifikasyon Konferansı ve Fuarı) en uygun makale mükafatını aldığını açıkladı.

Türk bilim beşerinin makalesine ödül:

NASA Aerunautics resmi hesabından yapılan paylaşımda Georgia Teknoloji Enstitüsü’nün NASA’nın Elektrikli Güç Aktarma Organları Uçuş Gösterisi (Electrified Powertrain Flight Demonstration) projesi kapsamında yayımladığı ‘Modeling and Simulation of a Parallel Hybrid Electric Regional Aircraft for the Electrified Powertrain Flight Demonstration (EPFD) Program’ isimli makalenin, Fuar’da en uygun makale olarak seçildiği söz edildi.

Söz konusu araştırmanın, turboprop motorlar için hibrit elektrik sistemlerinin geliştirilmesine odaklanarak yeni bir elektrikli uçak jenerasyonunu mümkün kılmaya odaklandığı paylaşıldı. Araştırmayı gerçekleştiren grupta Michigan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği kısmından Yardımcı Doçent Gökçin Çınar da yer alıyordu.

Ödüllü araştırmanın fonlandığı projede NASA, yeni jenerasyon elektrikle çalışan uçakları mümkün kılmak için elektrikli uçak tahrik teknolojilerinin yer ve uçuş testlerini yürütüyor. Sanayi ortaklarıyla da yürütülen projede kesin gaye, yeni jenerasyon teknolojiyle önümüzdeki beş yıl içinde en az iki uçuş gösterimi gerçekleştirmek ve bu teknolojilerin 2030 ila 2035 vakit diliminde ticari eserlere dönüştürülmesine yardımcı olmak.

Araştırmanın ödüllendirildiği IEEE Ulaşık Elektrifikasyon Konferansı ve Fuarı IEEE’nin (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) ulaşım elektrifikasyonu konusunda önde gelen konferansı olarak hizmet veriyor ve sanayi ve akademi ortasındaki ilişkileri güçlendiriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir