1. Anasayfa
  2. İlginç

Mars’ta Oksijenin Kaynağı Yeraltında Olabilir

Mars’ta Oksijenin Kaynağı Yeraltında Olabilir
0

İnsanlığın maksatlarından biri de galaksimizdeki -ve hatta galaksimiz dışındaki- başka gezegenlere de yayılabilmektir. Bu emelle gözümüzü çevirdiğimiz birinci gezegen, kozmik ölçekte çabucak bitişiğimizde bulunan Mars olmuştu.

Alışılmış Mars bizim gezegenimizden çok daha farklı. Temel bilim derslerinden ya da Terraforming Mars oyunundan da bildiğimiz üzere gezegenin atmosferi çok ince, sıcaklığı çok düşük, oksijen ölçüsü ise nefes almak için çok çok yetersiz. Bilim insanları bu sorunu çözmek için çalışmalarına devam ediyor.

Mars’ta kolonilerin sırrı yer altında

2dc4cf9284d8516ba351df42ff380366ed924baf

Yeni bir araştırmada geliştirilen aygıt, Mars’ın topraklarında gömülü olan oksijeni kullanmanın yolunu açma potansiyeline sahip. Sistem temel olarak, Mars şartlarında verimli biçimde yeraltı kayalarında bulunan mineralleri oksijen ve hidrojen olarak ayırıyor. Bir vakitler üstünde su bulunduğu düşünülen gezegenin yeraltı katmanlarında tuz katmanları olduğu öngürülüyor.

2020 Mars misyonu için Temmuz’da fırlatılan araçta bulunan MOXIE isimli bir aygıt bulunuyordu. Çabucak her isim kısaltmasını tıpkı vakitte manalı bir isim haline getirmeyi seven NASA’nın verdiği bu isim aslında sokak ağzında kararlı, adanmış üzere manalarına da geliyor. Kolonileştirme çalışmalarının ciddiyetini taşıyan aygıtın bir tost makinesinden daha büyük olmadığını ve bir kişi için kâfi olabilecek oksijeni sağlama kapasitesi olduğunu da söyleyelim.

Washington Üniversitesi’nden Pralay Gayen’in takımı tarafından yapılan yeni çalışmada, Mars’ta bir vakitler bulunduğuna inanılan klorürlü su birikintilerinin kalıntılarının kullanılıp kullanılamayacağı incelendi. Aygıt bu kalıntılardan saf oksijen ve hidrojeni ayırmayı başardı.

MOXIE’yi 25’e katladı

93b3f9f8be81c78444805b5b44482822856c5b5b

Araştırmacılar tarafından oluşturulan test ortamında, yeni aygıtın hakikaten işe yarayıp yaramadığı test edildi. Mars gibisi bir atmosfer ve sıcaklğa sahip bir laboratuvarda, Mars toprağına benzeri özellikli materyal ile yapılan testlerde yeni aygıt adeta gövde gösterisi yaptı. Aygıt, MOXIE’ye kıyasla 25 kat daha fazla oksijen üretmeyi başardı.

Bu cins bir aygıtın etkin olarak kullanıma geçmesi için önünde uzun test süreçleri bulunuyor. Yeniden de birinci bulgulara baktığımızda Mars seyahatleri ve Mars kolonileri için umut veren bir gelişme olduğunu kabul etmek gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir