1. Anasayfa
  2. Uzay

Astronotlar Rutin Olarak İçki Kaçakçılığı(!) Yapıyormuş

Astronotlar Rutin Olarak İçki Kaçakçılığı(!) Yapıyormuş
0
Ad
0
(0)

İnsanlığın Dünya dışındaki en büyük laboratuvarı olan Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS), beş farklı uzay ajansından astronotlara konut sahipliği yaparak bilim insanlarının Dünya’da karşılığına ulaşamadığı sorular üzerinde çalışmalar gerçekleştirilebilmesini mümkün kılıyor.

Pekala Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların alkol alıp almadığını hiç merak ettiniz mi? Bu sorunun resmi karşılığı “almıyorlar” olsa da Chris Carberry tarafından kaleme alınan Alcohol in Space (Uzayda alkol) kitabı, bu bahiste farklı bilgiler içeriyor.

Ad

Chris Carberry: Astronotlar, içi boş kitaplarda konyak şişeleri sakladılar

Carberry’nin kitabında aktardığına nazaran pek çok astronot, ISS’e yanlışsız fırlatılmaya hazırlanırken uzay aracına “kaçak” yollara içki soktu ve bunları ISS’teki çalışmalarına devam ederken tüketti.

Hatta kitapta yer alan bir alıntıya nazaran NASA astronotu Clayton Anderson, muharrir Carberry’e “NASA, ISS’te alkol olmadığını söyleyecek. Orada beş ay yaşayan biri olarak, bunun palavra olduğunu söyleyeceğim.” sözlerini kullandı.

Astronotların ISS’e alkol sokmak konusunda oldukça yaratıcı olduklarını söz eden Carberry, “İçi boş kitaplarda konyak şişeleri sakladılar, plastik yemek kaplarını içkilerle doldurdular ve üzerine ‘meyve suyu’ etiketi yapıştırdılar, hatta fırlatmadan evvel diyet yaparak uzay kıyafetlerinin içine alkol şişeleri sakladılar ve fazladan tartının fark edilmesini engellediler.” sözlerini kullanıyor.

Astronotlar, Memleketler arası Uzay İstasyonu’na daha çok “keyif” için alkol sokmuş olsalar da yaptıkları hareketin bilimsel bir yararı da bulunuyor. Çünkü astronotlar, ISS’te içki tüketerek alkolün sıfır yerçekimli bir ortamda insan bedenine nasıl bir kimyasal tesiri olacağını keşfetmiş oluyorlar. Çünkü bir gün Ay ya da Mars’ta kalıcı insan ömür alanları kurulacaksa bu bilgiye de gereksinim duyulacak.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir