1. Anasayfa
  2. Çevre

Amerika’ nın Sembolü Özgürlük Anıtı

Amerika’ nın Sembolü Özgürlük Anıtı
0

Amerika denildiğinde akıllara ilk gelen simge özgürlük anıtı ile ilgili ilginç bilgiler. Özgürlük anıtı ne zaman yapıldı? Özgürlük anıtı hangi malzemeden yapıldı?

Özgürlük Anıtı (Özgürlüğü Dünyayı Aydınlatan: Fransız: La Libertééclairant le monde), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New York Limanı’ndaki Liberty Adası’nda devasa bir neoklasik heykeldir. Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanan bakır heykeli Gustave Eyfel tarafından 28 Ekim 1886’da kuruldu. Fransa halkından Amerika’ya hediye edildi. Heykel, üzerinde 4 Temmuz 1776’da Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin yazıldığı üzerine, meşale ve tabula ansata taşıyan Roma tanrıçası Libertas’ı temsil eden cüppeli bir kadın figürü bulunur. Heykel, özgürlük ve Amerika’nın bir simgesidir ve yurtdışından gelen göçmenler için hoş bir karşılama olarak kabul edilir.

Özgürlük anıtı ilk yapıldığında bakır rengindeydi çünkü bakır levhalardan yapılmıştı. Zaman ile bakırın okstilenmesi ile birlikte günümüzdeki yeşil rengine dönüştü. Aşağıda özgürlük anıtının yapısı ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

 

https://www.facebook.com/ScienceChannel/videos/10156273148947917/

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir