1. Anasayfa
  2. İlginç

Bilim İnsanları: Dışkılarımızı Bankalarda Saklamalıyız

Bilim İnsanları: Dışkılarımızı Bankalarda Saklamalıyız
0

İnsan dışkısının yaşlanmanın tesirlerini geri çevirdiği bile keşfedilmişken bugün bilim dünyasından kıymetli bir teklif geldi. Bilim insanları, genellikle ‘Clostridium Difficile’ enfeksiyonu ve inflamatuar bağırsak hastalığı üzere durumları tedavi etmek için kullanılan dışkı bakterilerinin nakli prosedürünün daha fazla hastalığa karşı kullanılabileceğini belirtti.

Dışkı bakterisinin nakil sürecinin yaygınlaşmasının önündeyse bir mani bulunuyor: Sağlıklı insanlardan alınan dışkı yetersiz olabilir. İşte bu nedenle bilim insanları, insanların genç ve sağlıklı olduğu devirlerde dışkılarının toplanması ve gelecekteki yararları için depolanması gerektiğini öneriyor.

Dışkı bakterileri pek çok tedavi için kullanılabilir:

bilim insanlari diskilarimizi bankalarda saklamaliyiz 0 wVeRTscE

Aslında bu niyet çok evvelden birtakım kuruluşlar tarafından hayata geçirilmeye başlamıştı. Temelde ‘dışkı bankası’ olan bu yapıların birincisi 2012 yılında OpenBiome tarafından kurulmuştu. O vakitten bu vakte da dünya çapında birtakım bölgelerde benzeri tesisler kurulmuştu. Lakin bu tesislerin kurulma gayesi nakil süreçleri geleceği için değildi.

Bilim insanları da daha fazla dışkı bankasının kurulmasıyla birlikte mevcut bankaların da yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtiyor. Bilim insanları, nakil usulünün astım, diyabet, obezite ve hatta kalp hastalıkları için bile kullanılabileceğini belirtiyor. Araştırma, Trends in Moleculer Medicine’de yayınlandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir