1. Anasayfa
  2. İlginç

Yenilenebilir güç konusunda dev adım!

Yenilenebilir güç konusunda dev adım!
0

Fosil yakıtları günden güne geride bıraktığımız şu günlerde yenilenebilir enerji tüm insanlığın odak noktası pozisyonunda. Bu bahiste birçok araştırma yapan bilim insanları en verimli yenilenebilir güç yöntemlerini bulmaya çalışıyor. Bu mevzuda kıymetli bir adım ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve ABD Ulusal Yenilenebilir Güç Laboratuvarından (NREL) geldi.

Yeni ısı motoru buhar türbinlerinden daha verimli

Hareketli modülü olmayan bir ısı motoru tasarlayan mühendisler, yüzde 40’ın üzerinde bir verimlilik yakalamayı başardı. Isıyı elektriğe dönüştüren bu sistem, standart endüstriyel buhar türbinlerinden daha verimli yapısıyla dikkat çekiyor.

Buluş, bir güneş panelinin fotovoltaik hücrelerine misal biçimde çalışıyor. Isı motoru aslında ısı kaynağından yüksek güçlü fotonları pasif olarak yakalayan bir termofotovoltaik (TPV) hücrelerden oluşuyor. Isı motoru bu sayede 1.900 ile 2.400 dereceye ulaşan sıcaklıklarda bile elektrik üretebiliyor.

yenilenebilir guc konusunda dev adim 0 5SvnLT8F

Bir TPV hücresi için evvelki verimlilik rekoru yüzde 32‘ydi. Lakin takımlar bu performansı daha yüksek sıcaklıkta, daha yüksek güçlü fotonları dönüştürebilen materyaller kullanarak geliştirdi. Araştırmacılar, TPV hücrelerini ızgara ölçekli bir termal bataryaya dahil etmeyi planlıyorlar.

Sistem, güneş üzere yenilenebilir kaynaklardan gelen fazla enerjiyi kullanacak ve bu enerjiyi yalıtılmış sıcak grafen kapasitörlerde depolayacak. Hücreler, ısıyı elektriğe dönüştürecek ve gerektiğinde bir elektrik şebekesine gönderecek.

yenilenebilir guc konusunda dev adim 1 tMeeBsOh

Araştırmacılar, sistemin ana kesimlerini küçük ölçekli deneylerde muvaffakiyetle uygulamış durumdalar. Deneysel TPV hücreleri yaklaşık bir santimetre kare olarak tasarlanırken sistemi büsbütün fonksiyonel hâle getirmek için entegrasyon çalışmaları devam ediyor.

Eğer sistem büyük ölçekli boyutlara ulaşırsa fosil yakıt tüketen santrallerin yerini alması bekleniyor. Yeni sistem ile birlikte etraf kirliliğinin önüne geçilirken daha verimli bir güç üretimi de sağlanmış olacak. Bu çalışmaların devamını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Peki siz yenilenebilir güç tarafında atılan bu adım hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir