1. Anasayfa
  2. Uzay

44 Yıl Sonra Birinci Defa Ay’dan Taş Toplanıp Dünya’ya Getirildi

44 Yıl Sonra Birinci Defa Ay’dan Taş Toplanıp Dünya’ya Getirildi
0

Çin, uzay keşiflerinde ABD ve Rusya üzere kıymetli muvaffakiyetler elde etmek için uzun müddettir bu kesime büyük yatırımlar yapıyordu. Ay’dan kaya ve toprak üzere numuneler getirmesi için tasarlanan insansız uzay aracı Chang’e 5, 23 Kasım 2020’de Dünya’dan ayrıldı ve ayrıldıktan 5 gün sonra Ay’a iniş yaptı.

Chang’e 5, Ay’da bulunan vazifelerini tamamlamasının akabinde, 16 Aralık’ta Moğolistan sonları içerisinde başarılı bir halde iniş yaptı. Böylece Chang’e 5, 1976 yılından beri Ay’dan numune getirmeyi başaran birinci uzay aracı oldu.

Hedef, Ay hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak

b9b6352e18db4cc2a286b91b39ae91122337197b

Çin’in insansız uzay aracı Chang’e 5’in vazifesi, Ay’ın “Fırtınalar Okyanusu” olarak bilinen bölgesinden toplamda iki kilogram numune toplamaktı. Çin, gerçekleştirmiş olduğu bu vazifeyle birlikte, ABD ve Sovyetler Birliği’nin akabinde, Ay’dan numune alabilen üçüncü ülke oldu.

Çin haber ajansı Xinhua’nın yaptığı açıklamaya nazaran kapsülden alınan numuneler, Pekin’e gönderilecek ve dünya çapında birçok bilim insanı ile paylaşılacak. Bu ortada Çin, 2022 yılına kadar sadece kendi mürettebatından oluşan bir uzay istasyonu kurmayı ve akabinde, Ay’a ayak basmayı da hedefliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir