1. Anasayfa
  2. İlginç

Dünyada En Yaygın Kullanılan 16 Yüz Tabiri Açıklandı

Dünyada En Yaygın Kullanılan 16 Yüz Tabiri Açıklandı
0

Kaliforniya Üniversitesi’nde ideoloji profesörü olarak vazife yapan Dacher Keltner, farklı insanların yüz sözlerini inceleyen bir araştırma başlattı. Yapılan araştırmalar sonucunda, dünyanın dört bir yanından insanların birbirleriyle birebir yüz sözleri sergilediği ortaya çıktı.

Kaş çatmak, yüz ekşitmek, gülümsemek üzere sözlerin üniversal olduğunu gösteren bu çalışma, dünyada en çok kullanılan 16 yüz sözünü de açıklıyor. Araştırma; din, lisan, etnik köken ne olursa olsun insanların, olaylara karşı ortak reaksiyonlar verdiğini gösteriyor.

Dünyanın dört bir yanından beşerler, muhakkak olaylara tıpkı reaksiyonları veriyor

fd0b6999900f0a58f09d3dbde828298f014d753e

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu proje için Google’ın derin hudut ağı olarak bilinen bir algoritma sistemini kullandı. 144 farklı ülkeden YouTube’a yüklenmiş 6 milyon görüntü incelendi ve bu görüntülerdeki yüz sözleri teker teker tahlil edildi. Araştırmanın başyazarı Alan Cowen; “Bu araştırma günlük hayatta yüz tabirlerinin nasıl kullanıldığını gösteren birinci bilimsel tahlildir. Yapılan tahlil, insanların duygusal sözlerinin, sanılanın tersine ne kadar varlıklı ve karmaşık olduğunu gösteriyor.”

Araştırma; cümbüş, öfke, kaygı, konsantrasyon, baş karışıklığı, aşağılanma, memnuniyet, istek, hayal kırıklığı, kuşku, sevinç, ilgi, acı, keder, şaşkınlık ve zafer olmak üzere toplamda 16 farklı yüz tabirine odaklandı. Görüntüler üzerinden dünyanın dört bir yanından insanların, arbede etme, havai fişek gösterisi izleme üzere hareketlere nasıl reaksiyon verdiği de gözlemlenerek ortak bir harita çıkarıldı.

b8ea405a44d023269d19ad6982f3c5281b9f39f4

Bu harita, farklı bireylerin farklı his ve durumlara karşı verdiği reaksiyonların %70 benzerlik gösterdiğini açığa çıkardı. Tıpkı vakitte dünyada en yaygın kullanılan 16 farklı yüz tabiri de gözler önüne serildi.

Günlük hayatta yüz tabirlerinin nasıl kullanıldığını birinci kez bilimsel olarak gösteren bu araştırmanın, toplumsal olarak büyük bir gayesi bulunuyor. Ortaya çıkarılan 16 farklı yüz tabiri, otizmli ve engelli bireylerin belli hisleri başka insanlara aktarmak için ne yapmaları gerektiğine ışık tutacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir