1. Anasayfa
  2. Bitkiler ve Hayvanlar

Köpeğinizin Patileri Neden Mısır Cipsi gibi Kokuyor?

Köpeğinizin Patileri Neden Mısır Cipsi gibi Kokuyor?
0

Köpeğinizin Patileri Neden Mısır Cipsi gibi Kokuyor?

O köpek patisi kokusu nedir? Bazıları Fritos’u andırırken diğerleri taze patlamış mısır olduğunu söylüyor.

Muhtemelen köpeğinizin ayaklarının kokusunu etrafta koklamazsınız, ancak denerseniz, koku size bir şey hatırlatır… gevrek bir koku. Ayakları mısır cipsi gibi kokan tüm ırktan ve bedenlerden çok sayıda köpek var. Veya patlamış mısır,

Koku ve yorumları değişse de, evcil hayvanlarının ayaklarını koklayan birçok insan, burun delikleri bir çeşit gevrek aperitif kokusu alıyor- şunda ikna olmuşlardır; özellikle mısır çipsi markası Fritos’u düşünün. Ama neden? Hepsi mikroorganizmalarla ilgili.

Ortalama insan vücudu 30 trilyon hücreden oluşur ve 40 trilyon bakteri ile kaplı cildi üst üste gelir, ancak bu oran köpekler için daha da büyük olabilir. Özellikle, köpek pençelerinin köşeleri, bakterilerin yaşadığı ve çoğaldığı topraktan aktinobakteri toplar.

Bir köpeğin apokrin bezlerinin çoğu veya ter bezleri, ayaklarının üzerindeki pedlerde yoğunlaşmaktadır. Bu yastıklar kürk ile çevrilidir ve her türlü bakteri gelişiminde müthiş bir ıslah zemini haline gelen nemli ve sıcak yarıklara neden olur. Tüm bu üreme birçoğu yanıcı kokular oluşur; bunların çoğu bakteri yan ürünleri ile ilgilidir.

Peki hangi bakteri köpeğinizin ayağına bir aperitif kokusuna neden oluyor? Mayalar… Maya sıcak, ıslak ortamlarda gelişmeyi sever. Ve Pseudomonas adı verilen, birçok insanın patlamış mısır olarak yorumladığı bir koku ortaya çıkaran bakteriler de öyle. O mısır çipsindeki asıl suçlayıcı da, hafif tatlı mısır ekmeği gibi kokan Proteus bakterileridir – köpeklerin uykularından sonra yoğunlaştığı görülmektedir; muhtemelen uyurken köpek tarafından üretilen ısı bakteri aktivitesini teşvik etmektedir.

Mısır püresi yelpazesine sahip değilseniz bile, bazı evcil hayvan sahipleri kokuyu “Frito ayak” olarak adlandırıyor – sağlığınız köpek bakterilerine maruz kalmadan faydalanabilir. Çalışmalar, köpek sahibi olan hamile kadınların daha çeşitli mikrobik bebekleri olan bebeklere sahip olduğunu ve evcil hayvanlarla yetişen çocukların alerjiye yakalanma eğilimi göstermediğini göstermiştir. Çoğu araştırmacı, daha fazla mikropa maruz bırakmanın bağışıklık sistemi işlevlerini geliştirdiğini kabul etmektedir.

 

Köpeklerin kokular ile ilgili burunlarıda oldukça gelişmiştir. Köpeklerin birbirlerini koklaması ile ilgili şu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir