1. Anasayfa
  2. İlginç

Brezilya da USB-C’yi zarurî yapmak istiyor

Brezilya da USB-C’yi zarurî yapmak istiyor
0

brezilya da usb cyi zarur yapmak istiyor 0

Yeni jenerasyon teknolojileri desteklemeyen ve birçok tüketicinin canını sıkan Lightning girişi için sona yaklaşıldı. Yıllardır USB-C girişini kullanması için baskı alan Apple, Lightning girişinin fişini çekmek zorunda kalacak. Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Birliği; akıllı telefon, tabletler, kulaklıklar, taşınabilir konsollar ve dizüstü bilgisayarları için USB-C girişini zorunlu yapmaya karar vermişti. AB’nin akabinde birçok ABD senatörü de USB-C’nin zarurî olması için çalışmalara başladı. Artık de Brezilya, USB Type-C için çalışmalara başlıyor.

USB-C girişli iPhone görmemize çok az kaldı

Tecnoblog’un haberine nazaran Brezilya Düzenleyici Kurumu (Anatel), USB Type-C’nin mecburî olması için çalışmalara başladı. Lakin Anatel’in önerdiği yasaya göre sırf akıllı telefonlar USB-C girişini kullanmak zorunda kalacak. Ayrıyeten Anatel, sadece kablosuz şarj edilebilen akıllı telefonların USB-C’ye sahip olmak zorunda olmadığını da belirtti.

USB-C mecburiliği genişliyor: yakında ABD de katılabilir

1 hf. evvel eklendi

Neredeyse bütün Android telefonlar aslında USB-C girişine sahip olduğu için Brezilya’nın yasa teklifi en çok Apple’ı etkileyecektir. Anatel’in yasa teklifi şimdilik halktan geri bildirim bekliyor. Rastgele bir vatandaşın ve teknoloji firmasının 26 Ağustos 2022’ye karar USB-C yasa tasarısı hakkında fikirlerini Anatel’e belirtmesi bekleniyor. Ağustos’tan sonra karar verilecek yasa, kabul edilirse 1 Temmuz 2024’ten sonra USB-C girişi olmayan akıllı telefonların satışını engelleyecek.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • USB-C mecburiliği başka ülkelere yayılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir