1. Anasayfa
  2. İlginç

STM500 denizaltısının üretimi için birinci evre olan mukavim tekne test üretimi başlıyor

STM500 denizaltısının üretimi için birinci evre olan mukavim tekne test üretimi başlıyor
0
stm500 denizaltisinin uretimi icin birinci evre olan mukavim tekne test uretimi basliyor 0 Nz6sYRz8

STM tarafından kavramsal tasarımı sığ sular için geliştirilmiş bir dizel-elektrik atak denizaltısı olan STM500 projesinde mukavim tekne test üretimi başlıyor. Bu kapsamda, bir savaş denizaltısının mukavim teknesi Türkiye’de birinci kere sivil endüstride üretilmiş olacak.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, STM500’ün üretiminde birinci evreyi toplumsal medya hesabından şu tabirlerle duyurdu:

“Milli denizaltı serüvenimizde tarihi adım! Türk mühendisleri tarafından büsbütün ulusal imkanlarla tasarlanan STM500 denizaltısının üretim faaliyetine mukavim tekne test üretimi ile başlıyoruz. STM500 hem açık deniz hem de sığ sularda vazife yapabilecek halde tasarlandı.  Keşif gözetleme, özel kuvvetler harekâtı, denizaltı harbi üzere taktik gereksinimlere yanıt verecek donanımları bünyesinde barındıracak STM500, ileri ve çağdaş savaş sistemleri ile donatılacak.”

Türk mühendislerinin yapıtı küçük boyutlu ulusal denizaltı STM500, hem sığ sularda ve hem de açık deniz koşullarında vazife yapabilecek halde tasarlandı. Keşif gözetleme, özel kuvvetler harekâtı, denizaltı harbi üzere, küresel taktik gereksinimlere karşılık verecek donanımları bünyesinde barındıracak STM500, ileri ve çağdaş savaş sistemleri ile donatılacak. STM500, 18 kişilik mürettebata ek olarak 8 kişilik özel kuvvetler grubu ile 30 gün boyunca her türlü misyonu icra edebilecek. Platform, 4 adet atışa hazır torpido kovanı ile toplamda 8 adet ağır torpido ve güdümlü füze atış gücüne sahip olacak.

Akıncı TİHA 45 bin feet ile irtifa rekoru kırdı

3 gün evvel eklendi

STM500 özellikleri

  • Tam uzunluk: 42.0 metre
  • Su sınırı uzunluğu: 4.2 metre
  • Azami en: 8.5 metre
  • Deplasman tonaj: Satıhta 485 ton – Dalmış 540 ton
  • Azami sürat: 18+ knot
  • İntikal suratı: 5 knot
  • Dalma derinliği: 250+ metre
  • Denizde kalış müddeti: 30 gün

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir