1. Anasayfa
  2. İlginç

Kanada’da On Binlerce Yıllık Mamut Keşfedildi!

Kanada’da On Binlerce Yıllık Mamut Keşfedildi!
0

Dünya üzerinde sürat kesmeden devam eden araştırmalar, gezegenimizde yaşamış canlılar ile yeni bilgilere ulaşmamızı sağlıyor. Yakın vakitte sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, milyonlarca yıllık olduğu belirtilen birtakım fosillerin insanların evrimi ile ilgili bilgileri ortaya çıkardığını göstermiştik.

Şimdi ise bir vakitler dünyada epey yaygın bulunan bir cins ile ilgili yeni bir keşif yapıldı. Kanada, Yukon’un Tr’ondëk Hwëch isimli bölgesinde binlerce yıllık bir mamut kalıntısına ulaşıldığı açıklandı. Bölgedeki araştırmacılar, hayvanın binlerce yıldır bozulmadan korunduğunu söz etti.

30.000 yıldan daha evvel yaşamış yavru mamut bulundu

kanadada on binlerce yillik mamut kesfedildi 0 T69Q4vJZ

Yukon idaresi tarafından cuma günü yapılan açıklamalarda, altın madeni olan bölgede mumyalanmış bir yünlü yavru mamut bulunduğu tabir edildi. Keşfin bu haftanın başlarında gerçekleştiğini belirten yetkililer, hayvanın Kuzey Amerika’da bugüne kadar bulunan en eksiksiz ve en yeterli korunmuş mamut olduğunu söz etti.

Calgary Üniversitesi’nden ve Yukon Jeolojik Araştırmaları’ndan jeologlar, mamutun 30.000 yıldan daha fazla bir mühlet önce yaşadığını ve buzul çağında ölüp donduğunu aktardı. Bir paleontolog olan Grant Zazula da gerçek yünlü bir mamutla müsabakanın hayali olduğunu ve bu hayvan hakkında bilgi edinmekten heyecan duyduğunu aktararak buzul çağından kalma mumyalanmış kalıntıların epeyce ender olduğunu vurguladı.

kanadada on binlerce yillik mamut kesfedildi 1 uWjuPe5D

Uzmanlar, öldüğünde bir aylık olduğu belirtilen hayvana ‘büyük bebek hayvan’ manasına gelen ‘Nun cho ga’ ismini verdi. Ayrıyeten, şimdi tam olarak sertleşmemiş tırnaklara sahip olan mamutun, 140 santimetre uzunluğunda bir dişi olduğu da gelen açıklamalar ortasında yer aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir