1. Anasayfa
  2. Uzay

İsrail, 2024’te Bir Sefer Daha Ay’a Gitmeyi Deneyecek

İsrail, 2024’te Bir Sefer Daha Ay’a Gitmeyi Deneyecek
0

Son yıllarda uzayda adeta ikinci bir Ay’a seyahat yarışı başlamış durumda. Çin ve ABD üzere ülkeler büyük araçlarla uydumuza erişmeyi denerken, İsrail ise çok daha küçük bir araçla işe koyulmuştu.

Bir kutu uydu olan Beresheet geçtiğimiz yıl fırlatılmıştı. Bu küçük araç için seyahat güzel geçmiş olsa da iş Ay’a inmek olduğunda İsrailli grup başarısız olmuştu. Uydu Ay’a inerken denetimi kaybedilmiş ve çakılmıştı.

Beresheet 2 yola çıkmaya hazırlanıyor

104aef3fc472f6789daa29e76edcadbe69d34f23

Daha evvelki aracı geliştiren firma olan SpaceIL, yeni bir vazife için çalışmaların çok yakın vakitte başlayacağını duyurdu. Seyahat tarihi olarak da 2024 yılının birinci yarısı işaret edildi. Duyuru Twitter üzerinden gerçekleştirildi.

SpaceIL, Twitter’dan paylaştığı gönderide “#Beresheet2’nin 2024’ün birinci yarısında Ay’a gideceğini açıklamaktan gurur duyuyoruz! (Araç) Ay yüzeyinde deneyler yapacak iki yüzey aracı ve yıllarca yörüngede yer alacak bir yörünge aracından oluşacak.” tabirlerini kullandı.

Firmanın bu açıklaması hiç de şaşırtan olmadı. Yakın vakitte yapılan bir paylaşımla misyon için deney teklifleri sorulmuştu. Şu anda da firmaya yeni deney teklifleri iletilmeye devam ediyor. Kabul edilen projeler, alanında uzman araştırmacılar tarafından yönetim edilecek.

Uzay çalışmaları devam ediyor

9586293125ca15886b342d4e2fb2bc715c01a2c7

SpaceIL kâr maksadı gütmeyen bir kuruluş olarak 2019′da birinci çalışmasını gerçekleştirmişti. O yılın Şubat ayında SpaceX’in Falcon 9 aracıyla birlikte birinci Beresheet aracı da uzaya gönderilmişti. Ay’a iniş yapan 4. ülke olmayı planlayan İsrailli teşebbüs, uydunun çakılmasıyla hayal kırıklığına uğramıştı.

SpaceIL birinci olarak Google Lunar X kapsamında bir takım olarak ortaya çıktı. Her ne kadar o tertip kimse mükafatı alamadan bitmiş olsa da pek çok takım çalışmalarına NASA’nın Commercial Lunar Payload Services programı altında devam ediyor.NASA da 2024 yılında Artemis projesi ile Ay’a dönmeyi amaçlıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir