1. Anasayfa
  2. Uzay

İstenilen Her Yerin Cam Üzere Fotoğrafını Çekebilen Uydu

İstenilen Her Yerin Cam Üzere Fotoğrafını Çekebilen Uydu
0

Yabancı sinemalarda sık sık uydular kullanılarak bir bölgenin uzaydan imajı, çok net bir biçimde alınır. Gerçekte ise o kadar yüksek çözünürlükte imaj alabilen uyduların sayısı epeyce az. Bu uydulardan biri de Capella-2 uydusu.

San Francsico merkezli uzay firması Capella Space tarafından geliştirilen Capella-2uydusu, SAR (Sentetik Açıklıklı Radar) teknolojisini kullanarak çabucak her şeyin çok net bir imgesini yakalayabiliyor. Gerekli müsaadeleri alabilen siville de uydudan fotoğraf alabiliyor.

Çeyrek metrekareyi uzaydan görmek

9541197009f4fb7e83a865885dfc08337db803f2

Uydunun 50 cm x 50 cm alanları bile uzaydan net bir biçimde görüntüleyebildiği belirtiliyor. Capella-2’nin sahip olduğu teknoloji, uyduyu dünyanın en yüksek çözünürlüğe sahip uydu kamerasına sahip hale getiriyor. O denli ki en yakın rakibi olan başka SAR kameralı uydular, en az 5 metrelik cisimleri seçebiliyor.

Capella’nın gelişmiş SAR sistemini tercih etmesinin farklı nedenleri var. Firmanın kurucusu olan eski NASA sistem mühendisi Payam Banazadeh, yaptığı açıklamada bu teknolojinin gezegenimizi daha uygun görmeyi sağlayacağını belirtti.

Dünyanın yarısının gece olduğunu, yarısının da bulutlu olduğunu söyleyen Banazadeh, bu nedenle de rastgele bir anda Dünya’nın kabaca %75’inin görülemediğini tabir etti. Bu yeni aracın ise insanların çalışmalarının ilerlemesini sağlayacağını kelamlarına ekledi.

Uzaydaki gözümüz

ea3a62153ef30cfdbde792c3a1d4045bb5f5f088

Capella-2’nin geliştirilmesine önayak olan şey ise trajik bir olay olmuş. 2014 yılında 239 yolcusuyla birlikte kaybolan Malezya Hava Yolları uçağının akabinde atmosfer kurallarından etkilenmeyen bir prosedür için çalışmalar başlamış.

Firma atmosfere iki uydu daha gönderecek. Bu uyduların taşımasını da SpaceX üstlenecek. Uydular sayesinde kazalar, afetler anında gözlemlenebilecek. Yangınlar anlık olarak takip edilebilecek ve ayrıyeten soyu tükenme tehlikesi altındaki canlılar da her an takip edilebilecek. Ayrıyeten iklim çalışmaları için de uyduyu kullanmak mümkün olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir