300 Saatte 3 Milyon Galaksinin Haritasını Çıkarıldı

 300 Saatte 3 Milyon Galaksinin Haritasını Çıkarıldı
Okunuyor 300 Saatte 3 Milyon Galaksinin Haritasını Çıkarıldı
0
(0)

ASKAP (Avustralya Kilometre Kare İzci Dizilimi) isimli radyo teleskobu, güney yarımküre gökyüzünü görüntülerken bir de rekor kırmayı başardı. Dev radyo teleskobu, 300 saatlik müddette 3 milyon galaksinin haritasını çıkarmayı başardı.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmada kullanılan ve Avustralya’nın batı kısmında yer alan teleskop, gökyüzünün %83’lük bir kısmının haritasını çıkardı. Teleskobu geliştiren Avustralya Bilim Ajansı CSIRO, ortaya çıkan sonucu “evrenin yeni atlası” olarak nitelendirdi.

Uzayın haritası çıkıyor

Rapid ASKAP Continuum Survey ismi verilen çalışma için bir noktada kozmosun Google Haritalar’ı diyebiliriz. Bu kez haritamız daha üç boyutlu olsa da milyonlarca galaksi bu haritada bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Genel yapısı ise pek de alışılmadık değil.

Son gelişmelerle birlikte CSIRO çalışmasında bugüne kadar fark edilmemiş yaklaşık 1 milyon galaksi de ortaya çıkarılmış oldu. CSIRO’nun başındaki isim olan Larry Marshall, bu çalışmayla kozmosun en derin sırlarının ortaya çıkarıldığını açıkladı.

Dr. Marshall yaptığı açıklamada“ASKAP, asırlardır sorulan kozmosun gizemleri hakkındaki sorulara en yeni bilim ve teknolojiyi uygularken dünyanın dört bir yanındaki astronomları da zorlukların üstesinden gelmeleri için yeni keşiflerle destekliyor” sözünü kullandı.

Milyonlarca yeni galaksi keşfedilecek

CSIRO bu çalışmada 903 farklı manzarayı bir ortaya getirip karşılaştırarak harita için gerekli dataları topladı. Gelen toplamda 13,5 exabytelık bilgi (135.000.000.000 GB) de kurumun yazılım ve donanımları ile işlenerek bu çalışma gerçekleştirildi.

Dr. Marshall, gelecek araştırmalarda on milyonlarla tabir edilen sayılarda yeni galaksilerin tespit edilmesini beklediklerini söylüyor. Araştırmanın bir öbür değerli yanı ise artık muhakkak bir bölgede yıldız haritası oluşturmak isteyen bilim insanlarının yıllar yerine haftalar içinde sonuç alabilecek olması olarak gösteriliyor.

Son yıllarda radyo teleskopları gitgide daha da fazla ilerliyor. Daha evvel de bir kara deliğin birinci imajı üzere kimi büyük keşifler radyo teleskoplarıyla gerçekleştirilmişti. Bu teknoloji daha çok keşif vaat ediyor.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın