1. Anasayfa
  2. İlginç

İnsan Kulağı Balık Solungaçlarından Evrimleşti!

İnsan Kulağı Balık Solungaçlarından Evrimleşti!
0

Dünyanın dört bir yanında yapılan araştırmalar sonucu keşfedilen fosiller, gezegenimizde yaşayan ve daha evvel yaşamış olan organizmaların geçmişi hakkında kıymetli bilgileri bilim dünyasına kazandırırıyor.

Şimdi de Çin Bilimler Akademisi’nin Omurgalı Paleontolojisi ve Paleontropolojisi Ensitüsü’nde (IVPP) yer alan bilim insanları, Frontiers and Evolution isimlii mecmuada mayıs ayında yayımlanan bir araştırma ile milyonlarca yıllık fosillerin yardımıyla beşerler ile ilgili uzun müddettir çözülemeyen bir gizem hakkında ipuçları buldu.

İnsan orta kulağının balık solungaçlarından evrimleştiği görüldü

insan kulagi balik solungaclarindan evrimlesti 0 VFC5sl91

İnsan orta kulağı, üç küçük titreşen kemiği barındırır ve ses titreşimlerini iç kulağa taşımada büyük bir rol oynayarak duymamızı sağlayan hudut ihtarları haline gelir. Embriyonik ve fosil bulgular, insan orta kulağının balıkların solumasını sağlayan açıklıklardan evrimleştiğini daha evvel ortaya koymuştu. Lakin, omurgalılardaki bu solungaçların kökeni uzun müddettir çözülemeyen bir gizemdi.

20.yüzyıldaki kimi araştırmacılar, erken omurgalıların tam bir spiral solungaca sahip olması gerektiğine inanarak, çeşitlerin çene ve lisanları arasında bu teneffüs açıklıklarını aradılar. Lakin bir asırdan fazla süren bu araştırmalarda, rastgele bir fosilde bu duruma rastlanmadı. Artık yayımlanan araştırmada ise bilim insanları bu gizem hakkında ipuçlarına ulaştı.

insan kulagi balik solungaclarindan evrimlesti 1 7bG3rbCX

Araştırmanın muharrirlerinden Prof. GAI Zhikun’a nazaran, enstitüden araştırmacılar son 20 yılda 438 milyon yıllık bir Shuyu beyin kabuğu fosili ve 419 milyon yıllık galeaspid fosili solungaç filamentleri korunmuş hâlde Çin’in farklı bölgelerinde buldu. GAI Zhikun bunlarla ilgili açıklamalarında, “Bu fosiller, omurgalılardaki teneffüs açıklığının balık solungaçlarına dayandığı hakkında birinci anatomik ve fosil delili sağladı” sözlerini kullandı.

Solunum açıklıkları, işitmek için kullanılan bir kanala dönüştü

insan kulagi balik solungaclarindan evrimlesti 2 FLjMyqcP

Dişlerimizde, çenemizde ve orta kulaklarımızda balık izlerine rastlanabildiğini belirten ve Shuyu beyin fosilini sanal olarak tekrar yapılandıran araştırmacılar, bu çeşidin baş anatomisinin neredeyse tüm ayrıntılarını, beş beyin kısmını, duyu organlarını ortaya çıkararak kıymetli bilgiler sağlayarak “Paleontologların asıl hedefi, insan evrimindeki eksik halkaları ortaya çıkarmaktır” ifadelerini kullandı.

Spiracle’ ismi verilen teneffüs açıklıkları, kimi balıklarda gözlerin ardında bulunan ve ağza uzanan küçük bir deliktir ve çeşitlerin hayatta kalmasını sağlayan nefes alma aksiyonunun gerçekleştirilmesine yardımcı olur. En ilkel kemikli balık olan Polypterus da bu açıklıkları hava solumak için kullanır. Fakat bulgular, balık olmayan cinslerin birçoklarında, burun ve ağızdan nefes almak için evrimleştikçe bu açıklığın değiştiğini gösterdi

Uzmanlara nazaran erken tetrapodlarda ‘spiracle’ ismi verilen açıklık, birinci evvel işitsel yapının bir kesimi olduğu belirtilen Otik çentiklere dönüştü. Bu, en başlarda tıpkı öteki açıklık üzere teneffüste kullanıldı ve sesi algılayamıyordu. İnsan evriminde de görüldüğü beliritlen bu süreçte, bu açıklığın daha sonra tetrapodların kulağına dönüştüğü ve nihayetinde sesi iç kulak kemikleri yoluyla beyne iletmek için kullanılan bir kanal hâline geldiği belirtildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir