1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA Uzaya 6 Yeni Uydu Daha Göndermeye Hazırlanıyor

NASA Uzaya 6 Yeni Uydu Daha Göndermeye Hazırlanıyor
0

Hepimizin bildiği üzere Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkenin uzay araştırmaları sürat kesmeden devam ediyor. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) da bu hususta dünyanın bir numarası olarak nitelendiriliyor. Geçtiğimiz günlerde NASA’nın açıklanamayan hava olaylarını araştırmak için özel bir takım kurduğunu sizlerle paylaşmıştık.

Şimdi ise gelen haberler, yeni bir atılım yapacağını ve uzaya altı tane daha uydu göndermeyi planladığını ortaya koydu. Açıklamalarda değerli datalar elde etmesi beklenen bu uydulardan birinci ikisi yakın vakitte fırlatılacağı belirtildi.

Kasırgalar incelenecek

nasa uzaya 6 yeni uydu daha gondermeye hazirlaniyor 0 YAjeErh4

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalara nazaran NASA’nın TROPICS Pathfinder’a katılması için fırlatacağı bu uydular, bilim insanlarının global fırtınaları incelemesine yardımcı olacak. Bu da tropikal siklonların daha yakından araştırılmasını ve daha düzgün varsayım modellerinin oluşturulmasını sağlayacak.

NASA’nın her uyduyu Dünya yörüngesinin farklı kısımlarına yerleştireceği tabir edildi. Ayrıyeten, bu uyduların her birinin Ekvator’un üstünde 30 dereceye yakın bir biçimde yerleştirileceği de açıklamalarda yer aldı. Böylelikle uydulardan birinin incelenmek istediği bölgenin üzerinden geçeceği müddetin artacağı ve tropikal siklonların daha süratli incelenebileceği söz edildi.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde çalışan meteorolog Scott Braun da bununla ilgili yaptığı açıklamalarda, “TROPICS, bize tropikal siklonların çok daha sık bir görünümünü verecek” ifadeleri kullandı ve tropik fırtınaların artık daha sık incelenebileceğine vurgu yaptı.

Son olarak NASA, geçtiğimiz yıl fırlatılan Pathfinder uydusuna da dikkat çekti. Açıklamalarda bu uydunun fırlatıldığı günden beri ABD’deki Ida Kasırgası üzere tropikal siklonlardan imaj elde etmeyi başardığı söz edildi. Ayrıyeten bunun yeni uydulardaki yazılımları iyileştirmeye ve uyduların sıkıntısız çalışması için ayarlar yapılmasına yardımcı olduğu kaydedildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir